Oświetlenie

Jak wybrać tani plafon do łazienki?

Jak wybrać tani plafon do łazienki?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka z pewnością jest tym rodzajem przestrzeni, który musi pozostać dobrze oświetlony. Wiąże się to z wygodą użytkowania. Trudno wyobrazić sobie malowanie lub poranne golenie bez dostatecznie dobrego światła. Plafon jest również bardzo ważny. Jak wybrać tani i ciekawy model?

Czym jest plafon?

Przede wszystkim plafon jest głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Co wyróżnia go na tle lamp i żyrandoli? Chodzi głównie o formę: plafon jest płaskim kloszem, który montuje się tuż przy suficie. Wydaje się, że w przypadku tak minimalistycznego typu oświetlenia wybór jest niewielki, ale to nie prawda.

Czemu plafon jest ważny w oświetleniu łazienki?

Myśląc o plafonie w systemie oświetlenia łazienki, nieodłącznie mamy na myśli właśnie główne źródło światła. Pomniejsze elementy całego systemu, choćby kinkiety i inne punktowe źródła światła, mają za zadanie wspomóc estetykę pomieszczenia lub pomóc przy konkretnych czynnościach np. goleniu czy malowaniu. Plafon doskonale sprawdza się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Rozbudowane żyrandole bywają w takich miejscach niewygodne. Często mogłyby też wyglądać najzwyczajniej dziwnie i nieproporcjonalnie. Dodatkowo plafon łatwiej jest wykonać w ten sposób, żeby zachować odpowiednią dla łazienki szczelność klosza i wytrzymałość.

Jak wybrać dobry i tani plafon do łazienki?

Przez pewien czas niechętnie wykorzystywano plafony w oświetlaniu łazienek. Taki typ oświetlenia kojarzył się z jego topornymi wersjami, które ozdabiały wnętrza czasów PRL-u. Obecnie można jednak śmiało sięgać po nowoczesne i estetyczne modele, które wykonano z dobrych materiałów i w zgodzie z ciekawą stylistyką.

Jaki plafon do łazienki? Wodoszczelność

Przede wszystkim łazienka jest prawdopodobnie najbardziej wymagającym pomieszczeniem w domu, gdzie musi funkcjonować oświetlenie. Trudność powodowana jest przede wszystkim tym, że właściwie stale mamy tu do czynienia ze zwiększonym oddziaływaniem wilgoci. Jak wybrać plafon, który poradzi sobie w tak trudnych warunkach? Należy zwrócić uwagę na parametr wodoszczelności obudowy, który oznacza się symbolami IP. Poleca się wybieranie tych modeli, które są oznaczone jako przynajmniej IP44.

Materiały, z których wykonany jest plafon

Zwraca się również uwagę na to, czy plafon został wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów. Liczy się przede wszystkim rodzaj przeszklenia, które powinno być matowe i umożliwiać równomierne oświetlenie pomieszczenia. Obecnie dostępne plafony sufitowe można nabyć w postaci okrągłej, kwadratowej lub o mniej regularnych kształtach.

Rodzaje plafonów na rynku

Obecnie przede wszystkim wybiera się klasyczne modele lub nowoczesne rozwiązania LED. Zaletą pierwszych jest elegancki design, często pozbawiony wielu rzucających się w oczy ozdobników, który nadaje im dużą uniwersalność. Nowoczesne plafony LED są najczęściej niewielkie i utrzymane w minimalistycznej stylistyce. Przy wyborze konkretnego modelu i żarówek do niego trzeba brać pod uwagę barwę i moc światła. Jest to ważne i przede wszystkim w niewielkich przestrzeniach, gdzie zbyt mocne światło mogłoby być oślepiające.

Plafony LED

Warto jest też dodać, że plafony LED to rozwiązanie efektywne. Taki rodzaj oświetlenia pozwoli zaoszczędzić energię, jednocześnie bez rezygnowania z określonych parametrów, które nas interesują. Możemy wybierać różne temperatury takiego oświetlenia, tak aby wnętrze prezentowało się efektownie. Kolejną kuszącą opcją jest wybór plafonu LED z czujnikiem ruchu. To kolejny pomysł na to, żeby w nowoczesny sposób zadbać o oszczędność energii w naszym domu.

Plafon rodem z PRL. Czy warto go wyrzucić?

Zdecydowanie nie. Tego rodzaju lampa może mieć nie tylko wartość dla kolekcjonerów elementów wystroju z poprzedniej epoki, ale odnowiona może się jeszcze przydać. Choćby po to, żeby stworzyć ciekawą i niedrogą aranżację wnętrza w stylu vintage.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*