Oczekiwanie na maluszka jest czasem pełnym radości, ale niestety również wydatków. Pieluszki, ubranka, butelki, smoczki oraz zabawki potrafią kosztować majątek, a są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Tak samo jak mebelki do dziecięcego pokoju potrzebne są, by maleństwo było bezpieczne. Jak zatem nie zbankrutować, przygotowując pokój dla niemowlaka? Podpowiadamy!
By nie wydać wszystkich pieniędzy na wyposażenie pokoiku i wyprawkę, unikaj kupowania wielokrotności niezbędnych rzeczy. Na przykład łóżeczko wolnostojące, dostawka i łóżeczko turystyczne. Na początek najlepiej wybrać jedną, najbardziej niezbędną opcję, na przykład łóżeczko wolnostojące. Kilka wariantów tej samej rzeczy może ułatwić życie i usprawnić opiekę nad maluchem w późniejszych miesiącach jego życia, ale na początku rodzicielstwa masz bardziej priorytetowe wydatki. Takie gadżety, jak łóżeczko turystyczne czy wózek spacerowy, możesz kupić dopiero, kiedy będzie taka potrzeba. Przez pierwsze dwa/trzy miesiące i tak jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że wyjedziesz gdzieś z dzieckiem na nocleg.
Są jednak rzeczy, których potrzebujesz kilka kompletów. Na przykład pościel do łóżeczka, która będzie z pewnością brudzić się niezwykle często. Na początku, kiedy dziecko brudzi pościel głównie zawartością pieluszki, która może przesiąknąć przez poszewkę, najlepszym wyborem będzie pościel dziecięca z wypełnieniem, którą można prać w całości. W późniejszych miesiącach możesz zakładać na nią poszewki i traktować ją, jak zwykłą pościel.
Takie mebelki, jak kosz Mojżesza czy kołyska posłużą Ci może przez pierwsze trzy/cztery miesiące. Po tym czasie dziecko staje się do nich za duże, za ciężkie lub zbyt ruchliwe i taki gadżet wędruje na strych lub do piwnicy. Stawiaj na meble, które posłużą Ci przez cały okres niemowlęctwa. Jeśli uważasz, że potrzebujesz kołyski lub kosza, kup je z drugiej ręki, albo kiedy Twój maluszek z nich wyrośnie, postaraj się je sprzedać i odzyskać część kosztów. Dzięki temu zaoszczędzisz sporą sumę, którą będziesz mogła wydać na lepszej jakości pieluchy lub ubranka.
Zakupem, który przyda Ci się w pokoju dziecięcym na lata z pewnością będzie nie jedna lampa. Delikatne oświetlenie pokoju pomoże dziecku zorientować się w przestrzeni po przebudzeniu, dzięki czemu nie będzie budziło się wystraszone. Lampka nocna przyda się też bardzo przy nocnym karmieniu. Najróżniejsze modele lamp znajdziesz na skleplamp.pl.
Wiele popularnych marek ma niezwykle wygórowane ceny, które nijak mają się do jakości. Przy urządzaniu pokoju dziecięcego postaw na jakość materiałów i wykonania, nie na modną metkę czy reklamowaną przez celebrytkę markę. Często można trafić na fantastycznie wykonane elementy wyprawki dla dziecka od mniej znanej firmy w bardzo przystępnych cenach. Szeroki wybór produktów i mebelków dla dzieci w konkurencyjnych cenach możesz znaleźć na stronie dzidzius.com.
Przewijak, który jest na początku bardzo potrzebny, służy niestety tylko do chwili, kiedy dziecko osiągnie określoną wagę. Cała komoda z przewijakiem lub wolnostojący przewijak to wydatek rzędu 500 – 800 złotych. Tańszą opcją będzie zakup mobilnej nakładki na komodę lub łóżeczko, spełniającej funkcję przewijaka. Taka nakładka jest kilkaset złotych tańsza, a spełnia swoje zadanie równie dobrze, co drogi i zajmujący dużo miejsca przewijak.
Wózek to kolejny przedmiot, który może mieć kilka funkcji. Obecnie bardzo wiele modeli wózków pozwala na modyfikacje. I tak na początku możesz kupić do wózka tylko gondolę, w której maluszek będzie leżał, a dopiero kiedy dziecko zacznie siadać, kupić części, które pozwolą Ci szkielet wózka przemienić w spacerówkę.
Dziecko to niemały wydatek, jednak większość z tych zakupów to jednorazowa inwestycja na lata. Z przedmiotów kupionych przy pierwszej ciąży mogą korzystać kolejne dzieci, więc może okazać się, że na kilka pociech, większą sumę wystarczy wydać raz. Pamiętaj, żeby oszczędzać tylko na rzeczach mniej ważnych, po to, by w kluczowych sprawach mieć z czego wydawać. Nigdy nie przekładaj oszczędności nad bezpieczeństwo swojego malucha.