MebleWyposażenie

Jak wybrać odpowiednie szafki do kuchni?

Jak wybrać odpowiednie szafki do kuchni?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Projektując funkcjonalna kuchnię należy zwrócić uwagę nie tylko na wyposażenie AGD czy zabudowę, ale także rodzaje szafek. Od ich odpowiedniego wyboru zależy wygoda korzystania z kuchni.  

Budżet 

Jednym z nieodłącznych elementów podczas urządzania kuchni jest budżet,  którym dysponujemy. Jeśli wyposażenie ma być w miarę tanie i funkcjonalne jednocześnie to najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych produktów, które będzie można dopasować do wymiarów pomieszczenia. W tym przypadku najlepiej szukać mebli pod hasłem szafki kuchenne kolekcje, dzięki czemu znajdziemy gotowe rozwiązania do kuchni. Jednak jeśli budżet jest nieco większy można zdecydować się na meble projektowane i przygotowywane na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia zyska niepowtarzalny design oddający gust i pomysł właściciela. 

Zagospodarowanie przestrzeni  szafki kuchenne kolekcje

Kolejną kwestią, która jest istotna przy wyborze szafek kuchennych jest ich umiejscowienie. Meble można podzielić na wiszące i stojące. Najbardziej tradycyjny podział to umiejscowienie w tym samym miejscu szafek stojących, a nad nimi elementy wiszące. Takie rozwiązanie daje dużo przestrzeni do przechowywania naczyń czy żywności, jednak znacznie zmniejsza przestronność całej kuchni. Można zrezygnować z wiszących szafek do kuchni, na rzecz głębokich szuflad, a nawet wybudowania wyspy. W tym miejscu również można umieścić dodatkowe szafki kuchenne, które nie zabiorą miejsca na ścianie, a będą nie tylko miejscem na przechowywanie, ale także blatem roboczym czy nawet stołem jadalnym. 

Fronty szafek 

Niemniej ważnym aspektem urządzania kuchni jest jej design. Szafki do kuchni spełniają nie tylko praktyczną rolę, ale mogą być również elementem niepowtarzalnego designu. Kolor i rodzaj materiału, z którego są wykonane fronty mogą nadać całemu pomieszczeniu nowoczesny charakter lub elegancki sznyt. Wszystko zależy od wyboru stylu, w jakim ma wyglądać całe pomieszczenie. Przy wyborze materiału frontów, warto także pochylić się nad ich ścieralnością i poziomem połysku, tak by nie tylko odbijały światło słoneczne i rozjaśniały całą kuchnię, ale były łatwe w utrzymaniu czystości. 

Komfort otwierania 

Ostatni kwestią, o której należy pamiętać przy wybieraniu szafek do kuchni jest sposób ich otwierania. Od kilku lat odchodzi się od klasycznych klamek  i drzwiczek skrzydłowych na rzecz bezuchwytowych systemów. Nowoczesne rozwiązanie jest znacznie bardziej wygodne, szczególnie podczas gotowania, gdyż nie trzeba brudnymi chwycić za klamkę, a jedynie mocniej przycisnąć rękę czy łokieć w konkretnym miejscu frontu szafki. W przypadku szafek wiszących popularnym rozwiązaniem są systemy uchylne. Tego typu system dobrze sprawdza się w szafkach wąskich, których standardowe otwarcie zajmowałby za dużo miejsca lub zderzyło się z innymi elementami wyposażenia. W ostatnich latach popularnym rozwiązaniem stały się również systemy bezdotykowe, działające na podobnej zasadzie, jak otwierany bagażnik nowoczesnego samochodu. 

Fot.: Point3D Commercial Imaging Ltd./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*