Wyposażenie

Jak mieć ekologiczny dom?

Jak mieć ekologiczny dom?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ekologia to nurt, który coraz częściej staje się domyślnym sposobem podchodzenia do życia. Coraz więcej osób rozumie, jak istotne jest dbanie o jedyną planetę do życia, jaką znamy i stara się podchodzić do poszczególnych elementów codzienności z większą troską o środowisko. Jednym z obszarów, w którym ekologiczne działania mają szczególne znaczenie, jest budowa domu i prowadzenie gospodarstwa domowego.

Które paliwo do ogrzewania domu?

Budując dom, musisz podjąć decyzję dotyczącą jego ogrzewania. W kraju takim jak Polska sezon grzewczy zaczyna się we wrześniu lub październiku, a kończy dopiero w kwietniu lub maju, dlatego warto przemyśleć wybór paliwa do ogrzewania pod względem kosztów oraz ekologii. Do najtańszych paliw z pewnością należy drewno opałowe (około 9 groszy za kilowatogodzinę), ale pali się ono szybko, przez co praktycznie niemożliwe jest ogrzewanie nim domu na przykład w trakcie nocy. Następne w kolejce są pompa ciepła (15 groszy za kilowatogodzinę), ekogroszek (19 groszy), węgiel (20 groszy), ciepło systemowe (21 groszy) i gaz (23 grosze). Należy jednak brać pod uwagę również koszt całkowity. Na przykładzie domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych można oszacować, że roczny koszt ogrzania go wyniesie około 3164 złotych przy użyciu gazu, 2947 złotych przy użyciu węgla, 2825 złotych przy użyciu ekogroszku, 268 zł przy użyciu drewna oraz 2100 zł przy użyciu pompy ciepła. W ten sposób łatwo stwierdzić, że różnica w perspektywie dłuższego okresu czasu jest naprawdę spora, bo przy porównaniu gazu i pompy ciepła wynosi ponad 1000 złotych.

Czy da się jeszcze taniej?

Pompa ciepła ma wiele zalet – jest tania i ekologiczna, pozwala w oszczędny sposób efektywnie ogrzać dom i wodę. Zaplanowanie inwestycji w pompę ciepła powietrze-woda powinno odbyć się na etapie budowy domu (jest to najbardziej opłacalne), a odpowiednie firmy pomogą Ci nie tylko w montażu, ale również oszacowaniu niezbędnej mocy urządzenia. Poza zmniejszeniem kosztów ogrzewania, pompa pozwala Ci również na redukcję kosztów budowy domu i konserwacji kominów. Pompy ciepła nie zużywają żadnego paliwa, dlatego ich koszt emisyjny jest praktycznie zerowy i cieszą się dobrą sławą jako ekologiczne rozwiązanie. A jednak, 2100 zł rocznie to koszt, który – choć stosunkowo niski – nie pozostanie niezauważony w domowym budżecie. Czy można jeszcze taniej? Na stronie https://columbusenergy.pl/dla-domu/pompy-ciepla/ znajdziesz rozwiązanie, które zredukuje koszty rocznego ogrzewania domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych do 152 złotych. Jest nim połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki. Korzystając z fotowoltaiki, czerpiesz energię z darmowego źródła – słońca. W ten sposób na długie lata zapewnisz sobie bezpieczeństwo dotyczące kosztów ogrzewania domu.

Dlaczego ekologiczne podejście jest takie ważne?

Dlaczego ekologia w ogóle zrobiła się popularna? Wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości społeczeństwa dotyczącej kosztów ponoszonych przez obecne pokolenie (skutkiem między innymi rewolucji przemysłowej przeprowadzonej przez poprzednie pokolenie) oraz prognozowanych kosztów przyszłych pokoleń. W dzisiejszych czasach środowiska naukowe nie mają już wątpliwości dotyczących zmian klimatycznych oraz problemów, które za nimi podążają. Globalne ocieplenie może doprowadzić do obejmującej całą planetę tragedii, dlatego wiele osób podejmuje działania, które mogą temu zapobiec. Jeśli nie pełnisz ważnej społecznie funkcji, może Ci się wydawać, że nie masz wpływu na to, co dzieje się na świecie. A jednak możesz coś zmienić – nawet jako jednostka. Do najskuteczniejszych sposobów na zmianę stylu życia na bardziej ekologiczny należą: ograniczenie spożycia mięsa, oszczędne gospodarowanie wodą, ogrzewanie domu bez użycia paliw nieodnawialnych, ograniczenie poruszania się środkami transportu emitującymi duże ilości gazów emisyjnych oraz korzystanie z produktów lokalnych i wielorazowych. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*