Lamperia – dla jednych prawdziwe utrapienie, dla innych motywacja do zmiany wystroju. Odpowiedni dobór kolorów farby lub ciekawa gładka lub wzorzysta tapeta – to klucz do ciekawych aranżacji, szczególnie na wiosnę. Zwłaszcza czas wiosenny zachęca, by dać się ponieść wyobraźni i odmienić nudną aranżację salonu, sypialni czy kuchni.
Nie ma nic lepszego, jak dać się ponieść wyobraźni. Szczególnie tyczy się to aranżacji wnętrz, które mają ogromny potencjał. Odpowiednio dopasowane elementy na pewno będą cieszyć oko. Do nich zaliczyć można również lamperię, będącą ciekawym uzupełnieniem wnętrza. Ta ochronna okładzina znów wraca do łask. Stosowana jest najczęściej do ochrony przed zabrudzeniem czy zniszczeniem dolnych partii ściany. Pełni zarazem funkcję ozdobną.
Najczęściej spotykana jest na korytarzach czy salonach. Wykonać ją można z wielu materiałów, najpopularniejszymi są drewno, marmur czy stiuk. Sposobów na to, jak wkomponować lamperię do wnętrza, jest wiele. Jedną z najpopularniejszych metod jest malowanie. Jest też zarazem najłatwiejsze i najmniej czasochłonne. Dodatkowo nie jest kosztowne. Sam efekt może być naprawdę zaskakujący.
Malowanie lamperii to prosta metoda na uzyskanie ciekawego wnętrza lub odnowienie starego. Dodatkowo jest na tyle łatwe w wykonaniu, że poradzi sobie z nią nawet osoba niedoświadczona w malowaniu.
Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie koloru lub kolorów, jakimi ma zostać pomalowana lamperia. Później wystarczy zaznaczyć prostą linię, która podzieli ścianę na dwie części – i tyle. Można już chwycić za wałek i powolnymi ruchami zapełniać lamperię według uznania – przy dobrej muzyce malowanie może stać się miłym sposobem na spędzenie dnia.
Zależnie od pomieszczenia, warto pokusić się o zabawę aranżacją i wybierać nawet kontrastowe połączenia. W salonie sprawdzi się połączenie białej góry i ciemnego dołu (w kolorze granatowym, bordowym, popielatym, czarnym). W pokoju dziecięcym oryginalnym pomysłem będzie kolorowa lamperia w niestandardowym kształcie, z naklejkami zwierzaków czy postaci z bajek.
Ciasne korytarze, niewielkie sypialnie i salony zaprezentują się najlepiej, jeśli lamperia zostanie pomalowana na pastelowy odcień. Szczególnie, że pomieszczenia tego typu zwykle są mało nasłonecznione. Zastosowanie pasteli pozwoli na uzyskanie spokojnego, ale zarazem eleganckiego wystroju, np. w stylu klasycznym. Dodatkowo lamperia ozdobiona w górnej albo dolnej krawędzi za pomocą listwy sztukateryjnej lub wąskiej deseczki doda jeszcze więcej szyku każdemu wnętrzu.
Jeszcze do niedawna do ochrony ścian czy malowania lamperii używano farb olejnych, które owszem są trwałe, ale wyglądają niekorzystnie na ścianie. Coraz bardziej popularne stają się wysokojakościowe farby lateksowe czy nawet ceramiczne. Rozwiązania te są trwałe, a dodatkowo odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz czyszczenie. Co ważne, są też bezzapachowe oraz dostępne w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, tworząc nietuzinkową aranżację.
Ciekawym pomysłem jest również wykończenie lamperii farbą kredową. Szczególnie w pokoju dziecięcym takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie. Farba kredowa również jest odporna na zabrudzenia, dzięki czemu nawet rysunki naścienne dzieci nie będa problemem. Co więcej, pozwoli ona na prawdziwy upust dla kreatywności malucha. Na rynku znajdziemy wiele kolorów farb tablicowych – od klasycznej czerni, po jasne szarości, granaty i biele. Wszystko zależy jedynie od naszej wizji i efektu, jaki chcemy uzyskać.
Po wybraniu farb i przygotowaniu narzędzi, czas osłonić panele oraz wszelkie meble i inne rzeczy, które mogłyby zostać zabrudzone podczas malowania. Zanim zaczniemy malowanie lamperii, należy pamiętać, że przeprowadza się je w warunkach optymalnych, tj. temperaturze 10 stopni oraz wilgotności powietrza poniżej 80%.
Malowanie odbywa się dwuetapowo – na lamperię nakładamy dwie warstwy farby w odstępie 24 godzin. Jeśli chodzi sprzęt, lamperię malujemy takim pędzlem, który ma miękkie włosie, lub wałkiem gąbkowym (flokowym). Najszybszym sposobem będzie wykorzystanie metody natryskowej.
Po skończonej pracy należy umyć narzędzia rozpuszczalnikiem olejno-ftalowym, uniwersalnym lub w benzynie bezaromatycznej. Pomalowane pomieszczenia należy wietrzyć do całkowitego zaniku zapachu – po tym czasie są gotowe do użytkowania. Możemy cieszyć się nie tylko świeżo pomalowaną lamperią, ale i odświeżonym wnętrzem.