RemontŚciany i podłogi

Ile kosztują płyty z betonu architektonicznego?

Ile kosztują płyty z betonu architektonicznego?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jego uniwersalny design sprawi, że bez trudu dopasujesz go do każdej aranżacji wnętrza, wybierając dekoracje o dowolnych kolorach i wykonane z różnego rodzaju materiałów. Dzięki swojej surowej fakturze za każdym razem będzie prezentował się ponadczasowo.

Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny nie jest już tylko materiałem konstrukcyjnym, z czasem doceniono go również za właściwości dekoracyjne. Może mieć gładką lub porowatą powierzchnię, na której wyraźnie odznacza się strukturalna powłoka oraz pojedyncze smugi. Z powodzeniem stosuje się go zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, co świadczy o tym, że bez trudu dopasowuje się zarówno do wystroju wnętrz, jak i wywoła oryginalny efekt wizualny w połączeniu z ogrodem.

>> Zobacz też: Ile kosztuje lodówka z No Frost?

Beton architektoniczny jest więc rodzajem betonu dekoracyjnego. Bez względu na to, w jakiej znajdzie się przestrzeni, z pewnością zadziała na jej korzyść. Można pokryć go powłoką wykończeniową (na przykład tynkiem), ale znacznie lepiej byłoby wykorzystać jego naturalne walory estetyczne. Wyróżnia się trzy rodzaje tego materiału: prefabrykowany, szalunkowy i cienkowarstwowy. Każdy z nich przypadnie do gustu miłośnikom ekologicznego trybu życia, ponieważ powstają z naturalnych elementów. Kolejną zaletą jest fakt, że wyciszają nieco pomieszczenia i spełniają funkcję izolacyjną.

Ile kosztują płyty z betonu architektonicznego?

Koszt pojedynczej płyty zależy przede wszystkim od jej wielkości, a także grubości, preferowanego zastosowania, poziomu trwałości, odporności na wilgoć, mróz i ogień oraz wytrzymałości w przypadku zginania i zgniatania. Ceny mogą różnić się też w zależności od producenta. Przykładowo w ofercie na stronie internetowej jednej z firm, która zajmuje się sprzedażą płyt z betonu architektonicznego, znajdziemy następujące ceny za sztukę:

  • płyta o wymiarach 150×50×1,5 cm: 179 zł,
  • płyta o wymiarach 100×100×1,5 cm: 239 zł,
  • płyta o wymiarach 160×60×1,5 cm: 239 zł,
  • płyta o wymiarach 120 × 120 cm: 379 zł,

Dodatkowo warto zainwestować w impregnat, który uodporni płytę na wilgoć oraz zabrudzenia, da efekt perlenia się powierzchni płyty oraz umożliwi mycie jej na mokro.

Sposoby na wykorzystanie betonu dekoracyjnego

Ze względu na to, że na rynku znajdziemy płyty o rozmaitych kolorach, fakturach i kształtach, można je wykorzystywać po zewnętrznej bądź wewnętrznej stronie budynku. Znakomicie zaprezentuje się zarówno na ścianach, jak i podłodze salonu, kuchni, łazienki czy korytarza, a także jako obudowa kominka czy blat wyspy kuchennej. 

Cechuje go prosty, ale ekskluzywny design, dlatego jest nazywany marmurem XXI wieku.  Płyty do kuchni i łazienki są od razu pokrywane impregnatem hydrofobizującym, który skutecznie uodparnia je na zabrudzenia oraz wilgoć, a te użyte do obudowania kominka –  powłoką chroniącą przed wpływem wysokiej temperatury i ognia.

Ich minimalistyczny, industrialny design sprawia, że projektanci chętnie stosują je podczas planowania zarówno domów i mieszkań, jak i siedzib firm, hoteli czy budynków użyteczności publicznej. To jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów, który podkreśli charakter wnętrza lub łatwo się do niego dostosuje. W połączeniu z drewnianymi dekoracjami, wzorzystymi tkaninami i akcentami roślinnymi stworzy przytulny, domowy wystrój, natomiast elementy ze szkła i metalu uwydatnią jego surową elegancję. 

Jeśli zdecydujesz się na płyty z betonu, nie będziesz musiał się ograniczać w kwestii mebli oraz dodatków – wszystkie kolory i wzory będą z nimi współgrać i żadne nie staną się przytłaczające. Aby uzyskać jeszcze oryginalniejszą aranżację, całą ścianę lub tylko jej fragment możesz wyłożyć wybranymi panelami 2D lub 3D.

Ściany i podłogi to nie jedyne miejsca, na których sprawdzi się beton architektoniczny. Parapety, ogrodowe i tarasowe donice, płyty na schodach czy całe półki i stoliki – przy nich ten materiał również okaże się świetnym wyborem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*