Tkaniny i dekoracje

Salon w stylu boho – dekoracje must have

Salon w stylu boho – dekoracje must have
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Po wyborze stylu, w jakim urządzimy wnętrze, czas na dobór kolorystyki i wyposażenia. Pracę nad wnętrzem zakończy dobór dekoracji, które jednoznacznie ustalą charakter aranżacji. 

Dodatek ciepła

Styl boho cieszy się niezmienną popularnością. Kojarzy się ze swobodą, naturą i ciepłem. Połączenie tonacji ziemistych brązów i kremowych bieli, a także lekkich tekstur plecionych z tymi występującymi w naturze pozwala stworzyć wnętrza, w których chce się przebywać.

Poniżej prezentujemy kilka ozdób, które muszą znaleźć się w salonie boho.

Makramy

Ręcznie wykonane plecionki od jakiegoś czasu zyskują na popularności. Makrama w języku arabskim oznacza “ozdobę plecioną” – i chyba nie ma lepszego opisu dla tej dekoracji. Sznurki zaplatane są na podstawce, zazwyczaj drewnianym kiju, i mogą mieć dowolną długość, szerokość, kształt, kolor czy nawet grubość, zależną od rodzaju splotu.

Możesz je kupić w sklepach z dekoracjami (w katalogach internetowych prawie zawsze opisane są jako “makrama styl boho”, co ułatwia wyszukiwanie), ale możesz też poświęcić trochę czasu i znaleźć fanów zaplatania na mediach społecznościowych, którzy za nieco wyższą kwotę splotą dla Ciebie dekorację Twoich marzeń. Nie dość, że masz pewność, że tradycji staje się zadość – makrama to sztuka rękodzielnicza – to jeszcze wspierasz cudzą pasję!

Łapacze snów

Zanim makramy stały się popularne, najbardziej rozpowszechnionym wzorem dekoracji boho był łapacz snów. Według wiary niektórych plemion indian Ameryki Północnej amulet miał chronić przed koszmarami, przepuszczając do domu tylko dobre sny.

Dziś zapomina się o pierwotnej magicznej właściwości łapacza i przypisuje mu się nowe zdolności, jak choćby “łapanie” szczęścia i pomyślności. Niezależnie od wiary w jego nadprzyrodzone moce, okrągły amulet z piórami stanowi efektowny dodatek na ścianę czy okno. Niewielki łapacz można powiesić również pod centralną lampą w pokoju – jeśli ta nie wisi zbyt nisko. 

Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny 

W charakterystyce stylu boho jest lekkość i naturalność, a co może być bardziej naturalnego od żywych roślin?

Obecność zielonych akcentów sprawia, że każdy chce przebywać w takim pokoju. Rośliny poprawiają nasz nastrój, a chociaż wiara w ich zdolności do oczyszczania powietrza jest nieco przesadzona, to sama obecność kwiatów w doniczkach z ziemią pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. 

Postaw na zielistki, sansewerie i jukki, a ze zwisających patyczaki – są mało wymagające, a ich liście są duże, gęste i intensywnie zielone, dzięki czemu skutecznie ożywiają wnętrze.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na większe rośliny doniczkowe, dobrą alternatywą są sukulenty w szklanych pojemnikach, ustawione na stolikach, szafkach i parapetach w pokoju.

Plecionki, frędzle, glina 

Ta dekoracja niejako łączy się z poprzednim punktem. Rośliny wymagają doniczek, a doniczki osłonek. Osłonki z kolei można dowolnie dopasować do wystroju pokoju. We wnętrzu w stylu boho będą dobrze wyglądać te wyplatane – z wikliny, włókien trawy morskiej czy bananowca. Możesz też ponownie skorzystać z usług twórców makram i zamówić sznurkową plecionkę, którą nałożysz na doniczkę.

W przypadku, gdy nie chcesz dodatkowych wzorów na doniczkach, osłonki w stonowanych barwach również spełnią swoją rolę. Najlepsze będą te w kolorach ziemistych. Naturalnym akcentem może też być użycie osłonek z gliny – można je wykonać samemu, a nierówności potraktować jako znak wyjątkowości!

Koraliki i pióra

Lekkość stylu podkreślą pióra, czy to w formie dodatkowej girlandy, czy też jako wzór w obrazie na ścianę. Z kolei aby przyozdobić meble, warto zainwestować w poduszki bądź poszewki na nie, które mają na sobie kolorowe paciorki i wzory. Doda to meblom nieco bardziej swobodnego, żywego i zapraszającego wyglądu – a o to w boho chodzi!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*