Remont

Dom typu kostka polska – ceny nieruchomości i ubezpieczenia

Dom typu kostka polska – ceny nieruchomości i ubezpieczenia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Domy typu określane mianem kostki, swoją nazwę zawdzięczają specyficznej konstrukcji kwadratu z płaskim dachem. Ten typ nieruchomości był niezwykle popularny jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a obecnie ponownie wraca łask. Zakup budynku kostki z rynku wtórnego oraz jego wyremontowanie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, a efekty, jakie można uzyskać potrafią zaskakiwać. Sprawdź więcej informacji na ten temat.

Kiedy pojawił się pomysł na dom w kształcie kwadratu?

Kilkadziesiąt lat temu, pomysł na wykonanie domu w kształcie kwadratu uważany był za niezwykle innowacyjne rozwiązanie. Całość projektu wydawała się bardzo spójna oraz idealnie zaplanowana, jednak na etapie budowania kostki, często pojawiało się szereg problemów, stąd z wykonaniem poszczególnych obiektów bywało różnie. Warto podkreślić, że moda na domy w kształcie kostki pojawiła się w latach 60. XX wieku, w czasach kwitnącego PRLu. W tamtym okresie uważane były za szczyt osiągnięć budowlanych.

Styl kostki niezwykle łatwo rozpoznać po kilku charakterystycznych dla tej konstrukcji elementach. Przede wszystkim całość swoim wyglądem przypomina sześcian z płaskim dachem. Jednak to nie wszystko. Zgodnie z obowiązującymi normami w PRLu, dopuszczalna maksymalna powierzchnia obiektów wynosiła do 110m2. Kostka spełniała te wymagania, jednak często wykonywano adaptację balkonów poprzez ich zabudowę, aby uzyskać dodatkową przestrzeń. Kluczowe były również same proporcje, w których zarówno długość, szerokość, jak i wysokość obiektu powinny być do siebie bardzo zbliżone. Właśnie dlatego, obiekty te często wykonywano wyłącznie z maksymalnie jednym piętrem. Płaski dach to natomiast dodatkowa zaleta — właściciele budynku nie mieli problemu ze skosami. 

Kwestia finansowa — ile kosztuje dom kostka?

Obecnie nie buduje się domów w kształcie kostki.  Są one jednak dostępne na rynku wtórnym, a gruntowny remont pozwala odzyskać im dawny blask i nadaje nieco nowoczesnego charakteru. Ceny domów w tej konfiguracji są bardzo zróżnicowane. Z uwagi na dużą popularność budynków w dawnych latach i stawianie ich w wielu miastach, obecnie znajdują się często w naprawdę atrakcyjnych lokalizacjach, co także wpływa w pewien sposób na ich koszt. Przykładowe ceny nieruchomości można sprawdzić jednak w sieci. Znajdziesz je między innymi pod adresem: https://rankomat.pl/nieruchomosci/kostka-polska-ceny-nieruchomosci-i-ubezpieczenia

Cena zazwyczaj zależy od kilku, dość istotnych elementów takich jak:

  • stan nieruchomości,
  • wielkość działki,
  • lokalizacja.

Najtańsze obiekty można znaleźć już za około 230 tysięcy złotych, jednak za te w bardzo dobrym stanie i dogodnej lokalizacji przyjdzie Ci zapłacić nawet 1,5 miliona złotych. 

Pamiętaj o ubezpieczeniu swojego domu

Niezależnie od tego, jak dużego remontu wymaga budynek, pamiętaj, że stając się jego właścicielem, powinieneś zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową. Wówczas możesz być pewny ochrony np. na wypadek różnych zjawisk pogodowych. Ubezpieczenia mieszkania i domów porównasz na rankomat.pl gdzie znajdziesz wygodny kalkulator, z którego pomocą dopasujesz wszystko do własnych oczekiwań. Podczas wyboru pamiętaj, że nie warto z góry odrzucać droższych rozwiązań, kierując się wyłącznie ich ceną. Koniecznie sprawdź, co zyskuje się w ramach danej polisy i dopiero wtedy podejmuj ostateczną decyzję.

Zdjęcie główne: Étienne Beauregard-Riverin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*