RemontŚciany i podłogi

Czy warto zdecydować się na podłogi z żywicy epoksydowej? – Rozważamy za i przeciw

Czy warto zdecydować się na podłogi z żywicy epoksydowej? – Rozważamy za i przeciw
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie rodzaje podłóg mogą zaoferować największą funkcjonalność dla twojego domu czy biura? Nic bardziej błędnego niż zignorowanie podłóg z żywicy epoksydowej. Są to wyjątkowo wytrzymałe i estetyczne podłogi, których wartością dodaną jest łatwość utrzymania czystości. W naszym nowym artykule odkryjesz, czym jest podłoga z żywicy epoksydowej, jakie są jej główne zalety, ale także wady i przeciwwskazania.

Czym jest podłoga z żywicy epoksydowej?

Żywica epoksydowa to substancja, która po dodaniu do niej utwardzacza przechodzi chemyczną reakcję, w wyniku której powstaje twarda, wytrzymała powłoka. Taka podłoga jest nie tylko estetyczna, ale również odporna na uszkodzenia, ścieranie i substancje chemiczne.

Widoczne zastosowanie podłogi z żywicy epoksydowej zawiera się przede wszystkim w miejscach o dużej eksploatacji, gdzie warunki są dodatkowo utrudnione przez występowanie wilgoci, kwasów czy olejów. Są to przede wszystkim:

  • Miejsca pracy przemysłowe, garaże
  • Sklepy, magazyny
  • Szkoły, przedszkola, instytucje publiczne

W każdym z tych miejsc podłoga z żywicy epoksydowej sprawdzi się znakomicie, oferując niezrównane trwałość, łatwość czyszczenia oraz estetyczny wygląd.

Zalety podłóg z żywicy epoksydowej

Pierwszą i najważniejszą zaletą podłogi z żywicy epoksydowej jest bez wątpienia jej trwałość. Wyróżnia się wyjątkową odpornością na ścieranie, uderzenia czy nawet ekstremalne temperatury. To oznacza, że żywica epoksydowa przy właściwej aplikacji służyć będzie przez wiele lat, nie tracąc przy tym na swoim estetycznym wyglądzie.

Kolejnym istotnym aspektem, który warto podkreślić jest łatwość konserwacji tego typu podłóg. Z łatwością możemy utrzymać ją w czystości, nie martwiąc się o to, że jakiekolwiek zabrudzenia wnikną w jej strukturę. Powierzchnia podłogi z żywicy epoksydowej jest gładka i nieporowata, co stanowi dużą zaletę w kontekście jej codziennej pielęgnacji. Wynika to z właściwości samej żywicy, która tworzy nieprzepuszczalną, monolityczną warstwę. Ty możesz cieszyć się błyszczącą, czystą powierzchnią bez potrzeby użycia specjalistycznych środków czystości.

Potencjalne wady i przeciwwskazania do użycia podłóg z żywicy epoksydowej

Mimo licznych zalet, podłogi z żywicy epoksydowej mają też swoje wady, które mogą być decydujące przy wyborze rodzaju podłogi. Pierwszym z nich jest cena. Zastosowanie żywicy epoksydowej to kosztowna inwestycja, szczególnie w przypadku dużych powierzchni. Pomimo swojej wytrzymałości, podłogi tego typu mogą być podatne na pęknięcia i zarysowania. Z czasem mogą też blaknąć pod wpływem promieni słonecznych.

Z pewnością przeciwwskazaniem do użycia żywicy epoksydowej może być alergia na ten materiał. Ze względu na skomplikowany proces instalacji, podłogi epoksydowe nie są rozwiązaniem do samodzielnego montażu, a zatrudnienie specjalistów znacznie zwiększa koszty. Ciepło generowane podczas utwardzania może także spowodować dyskomfort. Niezależnie od tych niedogodności, można stwierdzić, że podłogi z żywicy epoksydowej są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie estetykę i trwałość, jednak należy zawsze rozważyć wszystkie za i przeciw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*