Artykuł sponsorowany
Oświetlenie ledowe cieszy się coraz większą popularnością. Ludzie decydują się na wymianę tradycyjnych żarówek na LED-y. Dlaczego? Zobacz, jakie są zalety takiego oświetlenia
Żarówki LED pobierają mniej energii i są bardzo wydajne, dzięki czemu okazują się być tańsze niż tradycyjne żarówki. Oświetlenie tego typu zużywa aż od 80% do 90% mniej energii niż żarówki klasyczne albo halogenowe. Różnica widoczna jest zwłaszcza w miejscach, w których na oświetlenie wydaje się większe sumy pieniędzy, czyli na przykład w sklepach czy w przemyśle.
Diody ledowe świecą światłem o widmie ciągłym, podobnie jak tradycyjna żarówka, jednak pod względem jakości światła przewyższają świetlówki. Wyróżnia je także duży wybór kolorów. Technologia LED pozwala uzyskać światło o dowolnej barwie, bez konieczności stosowania jakichkolwiek dodatkowych filtrów. Większy jest też zakres temperatur barwowych, więc diody LED mogą emitować zarówno ciepłe, jak i chłodne światło.
Lampki ledowe można umieszczać w różnych konfiguracjach i miejscach. Przykładowo, na stronie https://sklep.profiled.pl/profile-wpuszczane-cat-59 dostępne są profile wpuszczane, w których można montować oświetlenie LED.
Diody LED emitują ściśle skoncentrowane światło, które można kierować w dowolnym kierunku. Dzięki temu, że światło nie jest niepotrzebnie rozpraszane, dociera ono tylko tam, gdzie jest potrzebne. Pozwala to zmniejszyć problem zanieczyszczenia sztucznym światłem.
Przez to, że oświetlenie LED pobiera mniej energii, niż tradycyjne źródła światła, są one bardziej przyjazne środowisku. Przykładowo, tradycyjna żarówka w ciągu godziny zużywa 70W, natomiast dioda LED, żeby wytworzyć taką samą ilość światła, potrzebuje jedynie 9-10W.
Ponadto, do produkcji oświetlenia LED nie używa się ani rtęci, ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Odpadów jest więc mniej i nie są one też tak bardzo szkodliwe dla środowiska. Lampy LED działają od około 15 tysięcy godzin do 50 tysięcy godzin. Dla porównania, tradycyjna żarówka to około tysiąca godzin, świetlówka pięć tysięcy godzin, a żarówka halogenowa około dwóch tysięcy godzin świecenia.
Klasyczne żarówki bardzo szybko się nagrzewają, przez co trzeba zawsze uważać, żeby nie dotknąć jej, kiedy jest włączona, ponieważ można się poparzyć. Przez to, że stają się bardzo gorące, mogą powodować pożary i stwarzać ciemne plany na ścianach albo na sufitach. W przypadku lamp LED takiego problemu nie ma, ponieważ nagrzewają się one w bardzo małym stopniu.
Głównym minusem energooszczędnych żarówek świetlówek jest to, że bardzo długo się nagrzewają. Nie dotyczy to oświetlenia LED, które od razu po włączeniu osiąga stuprocentową moc światła.
Tradycyjne oświetlenie zawiera elementy szklane i żarniki, które są bardzo wrażliwe na wszelkie wstrząsy i uderzenia. W budowie oświetlenia LED używa się natomiast tworzywa sztuczne i elementy aluminiowe, dzięki czemu jest ono dużo bardziej wytrzymałe zarówno na uszkodzenia, jak i na niskie temperatury.
Wydawać by się mogło, że zakup lamp ledowych to dużo większy wydatek niż kupno tradycyjnych żarówek. Fakt, że ceny LED-ów wahają się od kilku do nawet kilkuset złotych, jednak jest to inwestycja długoterminowa. Zamontowanie lamp ledowych pozwoli zapomnieć o wymienianiu zepsutych żarówek, a przede wszystkim o wysokich rachunkach za prąd.
Zdjęcie główne: Devanath/pixabay.com