Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nie jest tajemnicą, że młodzież w okresie dojrzewania rośnie niesamowicie szybko. Młodzi ludzie błyskawicznie wyrastają z dzianinowego swetra od babci, nagle ich ulubione spodnie staja się wąskie, a buty za małe. Rozwój ten nie oszczędza także mebli do pokoju nastolatka, dlatego biurko młodzieżowe powinno rosnąć wraz z dzieckiem.
W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie dostosować przestrzeń roboczą oraz rozmiar mebla, do rozwoju fizycznego Twojego dziecka. Dzięki temu, oszczędzisz pieniądze – w końcu przez wiele lat nie będziesz musiał kupować nowego biurka dziecięcego lub młodzieżowego.
W pokoju młodzieżowym biurko z krzesłem musi spełniać jednocześnie kilka funkcji. Po pierwsze mebel powinien oferować miejsce, w którym młodzież może pracować, czytać, uczyć się i odrabiać pracę domową w spokoju i ciszy. Ponadto biurko młodzieżowe powinno zapewnić przytulną przestrzeń, w której dziecko może oddawać się swoim zainteresowaniom i spędzać czas wolny. Granie na komputerze, malowanie, rysowanie, oraz wykonywanie prac manualnych- najlepiej byłoby, aby wszystkie te czynności można było wykonać przy biurku. Aby tak się stało, należy wybrać mebel o odpowiednim rozmiarze blatu oraz dopasować go do wzrostu i indywidualnych potrzeb Twojego dziecka.
Ponieważ dzieci i młodzież często siedzą przy biurku przez kilka godzin, ważna jest odpowiednia postawa ciała. Aby zapewnić ergonomiczną pozycję siedzącą, stopy muszą dotykać podłogi, kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni, a plecy wyprostowane. Ramiona również powinny spoczywać na blacie pod kątem 90 stopni.
Optymalne rozmiary wysokości biurka to:
Nowoczesne biurka młodzieżowe mają dziś więcej do zaoferowania, niż tylko zwykłe miejsce do nauki. Wiele modeli oferuje dodatkowe miejsca do przechowywania, co jest zawsze mile widziane, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.
Większość biurek wyposażona jest w szufladę lub półki zamykane drzwiami, dzięki czemu zapewniają one miejsce na najbardziej potrzebne akcesoria do nauki i zabawy.
Małe detale techniczne zwiększają komfort. Na przykład biurko z dodatkowym regałem lub komodą wygląda szczególnie wyrafinowanie i ma również praktyczne zastosowanie: aby dziecko nie musiało ciągle przerywać swojej pracy i wstawać po przeróżne akcesoria i książki, wystarczy umieścić je na otwartych półkach regału lub w przestrzeniach zamkniętych oraz szufladach w komodzie. W ten sposób wszystkie niezbędne rzeczy do nauki, zabawy i relaksu będą zawsze pod ręką, a młodzież nie będzie denerwowała się ciągłym wstawaniem po te przedmioty.
W przypadku biurek, które nie posiadają dodatkowego miejsca do przechowywania, warto zdecydować się na kontener na kółkach, który można ustawić w dowolnym miejscu pod lub obok biurka. Taki element wyposażenia zapewni sporo miejsca do przechowywania, a kółka pozwolą na dobrowolne przemieszczanie go po pokoju.
Biurka młodzieżowe muszą być funkcjonalne i spełniać specjalne potrzeby nastolatków. Duża powierzchnia robocza jest szczególnie ważna przy odrabianiu prac domowych. Aby zawsze było wystarczająco dużo miejsca na długopisy, zeszyty i podręczniki szkolne, biurko młodzieżowe powinno mieć minimalną szerokość ok. 100 cm i głębokość ok. 70 cm.
Jeśli na biurku nastolatka ma znaleźć się komputer, potrzebny jest mebel o nieco większym wymiarze blatu. Zalecana głębokość, powinna wynosić wówczas około 80 centymetrów. Dzięki temu, zarówno komputer, jak i wszystkie zeszyty, książki i przybory szkolne bez problemu zmieszczą się na blacie biurka.
W tym wypadku możesz wybrać również specjalnie zaprojektowane biurko komputerowe. Taki model posiada pod blatem wysuwany panel, który umożliwia szybkie i łatwe schowanie klawiatury. Dodatkowo wysuwana spod blatu półka, stanowi świetne miejsce na czasopisma, teczki lub piórnik.
Po znalezieniu odpowiedniego biurka młodzieżowego nadszedł czas na stworzenie idealnego miejsca pracy. Właściwe światło jest tutaj szczególnie ważne. Zainwestuj w jasną lampę biurkową z regulowaną wiązką. Nie należy rzucać cienia na powierzchnię roboczą. Ponieważ sztuczne światło jest szczególnie uciążliwe dla oczu, ważne jest również zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego. Dlatego, jeśli to możliwe, ustaw biurko młodzieżowe przy oknie lub w poprzek okna.
Fot.: materiał prasowy Klienta.