Materiały budowlaneRemont

Jak odnowić płot z drewna? Tania renowacja ogrodzenia

Jak odnowić płot z drewna? Tania renowacja ogrodzenia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Impregnacja płotu z drewna to podstawa, aby wyglądał on estetycznie, a poza tym był przystosowany do trudnych warunków panujących na zewnątrz. Wilgoć, różnice temperatur, opady deszczu – na to właśnie narażone jest wyposażenie ogrodu. Jak tanio odnowić płot z drewna?

Płot z drewna – kiedy odnawiać?

Koniecznie sprawdź stan techniczny płotu z drewna. Przykładowo, cienkie drewniane panele szybciej mogą ulec zniszczeniu. Poza tym, kiedy widzisz już, że farba zaczyna odpryskiwać, pojawia się dziwny nalot albo pleśń na deskach, koniecznie zacznij impregnację ogrodzenia.

Warto wykonywać odnowienie ogrodzenia regularnie, np. raz na sezon, tuż po zimie. Dzięki temu co roku będziesz cieszyć się z estetycznego wyglądu drewnianego płotu.

Przygotowanie do odnowienia płotu z desek

Odpryski, uszkodzenia mechaniczne, ślady po insektach, przebarwienia mogą przełożyć się na nieestetyczny wygląd całego płotu z drewna w ogrodzie. W tym momencie, jeszcze przed pomalowaniem desek farbą, trzeba dokładnie wyszlifować powierzchnię np. papierem ściernym albo szlifierką oraz ją wyczyścić i odtłuścić. To kluczowy element prac renowacyjnych, dlatego zrób to precyzyjnie i dokładnie. Dzięki temu wszelkiego rodzaju środki ochronne będą dokładnie wnikać w płot, a w efekcie, dobrze to będzie wyglądać.

To ważne! Zanim zaczniesz impregnację płotu z desek, musisz poczekać aż wyschną. Po prostu pozostaw go na świeżym powietrzu, aby naturalnie zniknęła wilgoć. Jeśli poprzedniego dnia padało i cała powierzchnia jest wilgotna, lepiej odłożyć odnawianie płotu na inny czas.

Odnowienie ogrodzenia drewnianego – czym i jak?

Renowacja ogrodzenia z drewna jest bardzo prosta. Kluczem jest wybór odpowiedniego środka do impregnacji. Na rynku dostępne są produkty, które działają kompleksowo – i takie najlepiej wybrać. Zabezpieczają powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi, wilgocią, promieniowaniem słonecznym, a także pleśnią i grzybem. Niektóre z nich nadają też odpowiedniego odcienia panelom drewnianym. Dzięki temu możesz je zabarwić, ale nie jest to konieczne – jeśli pozostawisz naturalny kolor, nic złego się nie stanie.

Impregnat do płotu dokładnie wymieszaj, a następnie nakładaj pędzlem wzdłuż słojów. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz też na opakowaniu środka. Być może będzie konieczne nałożenie kilku warstw i odczekanie pomiędzy aplikacją kilku lub kilkunastu godzin. Po renowacji płotu z drewna, odczekaj, aż preparat całkowicie wyschnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*