Chcesz zainwestować w szafę narożną do sypialni, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Zobacz, jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie, a także poznaj inspiracje, które pomogą Ci zaaranżować pomieszczenie.
Krótko mówiąc, dla każdej osoby, która ceni sobie praktyczne, optymalne wykorzystanie przestrzeni. Szafa narożna, ze względu na swój kształt, zajmuje stosunkowo mało miejsca, a jest bardzo pojemna i ma przemyślaną konstrukcję. W jej wnętrzu znajdziesz półki, drążki i szuflady, natomiast w kącie (który jest głęboki) bez problemu przechowasz większe rzeczy, kartony czy urządzenia domowe. Kolejna zaleta to uniwersalność. Narożne szafy umieścisz tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, nawet o niewielkim metrażu bądź specyficznym kształcie.
Do wad z pewnością należy cena. Mebel jest dość drogi, przynajmniej w porównaniu do prostych, klasycznych szaf. Do tego jego ewentualne przesunięcie przy przemeblowaniu będzie problematyczne – może być przeniesiony tylko w inny kąt.
Jak więc widać, plusy znacząco przeważają nad minusami. Czas na kilka inspiracji, które pomogą Ci w doborze idealnej szafy narożnej.
Jeśli w swojej sypialni stawiasz na przytulny klimat, wybierz klasyczną szafę z zabudowanym przodem. Producenci na drzwiczkach często umieszczają eleganckie zdobienia, np. kwiatowe ornamenty, co przywodzi na myśl starodawny styl i rzuca się w oczy. Biały lub jasny, dębowy kolor nie zaburzy urokliwej atmosfery pokoju, a wręcz dodatkowo ją dopełni.
Dużą popularnością cieszą się szafy narożne typu L, czyli takie, które mają kształt właśnie tej litery. Składają się z biegnących równolegle do ścian segmentów, spotykających się w narożniku. Brak wypukłej części sprawia, że mebel zajmuje mniej miejsca, a do tego prezentuje się nowocześnie i minimalistycznie. Ciekawym rozwiązaniem są szafy w skandynawskim stylu, czyli dość proste w konstrukcji, utrzymane w neutralnych kolorach.
Jeśli chcesz optycznie powiększyć sypialnię, możesz zakupić szafę narożną z lustrem. Będzie ono zastępowało drzwiczki, więc nie musisz się martwić o dopasowanie do innych mebli. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć zakupu szafy z lustrem na froncie. Ciągłe oglądanie swojego odbicia dla niektórych stanowi dość duży dyskomfort, a tutaj lustro znajduje się pod kątem, wobec czego problem nie występuje.
Narożne szafy zewnętrzne to typ dość rzadko spotykany, ale bardzo interesujący. Jeżeli masz dużo miejsca w sypialni, nic nie stoi na przeszkodzie, by wydzielić w niej kącik garderobiany. Tego typu modele są wykonane na zasadzie walk-in, czyli do środka da się swobodnie wejść. Idealne rozwiązanie dla osób, które mają dużo ubrań i dodatków.
Szafy, które nie mają z przodu drzwiczek, wobec czego są otwarte na pokój, mogą stanowić świetny element dekoracyjny. Przydadzą się tym, którzy mają problem z utrzymaniem porządku – będą motywować do odwieszania ubrań na wieszak. 😉 Nowoczesny design takich szaf (LED-y, podświetlane półki itp.) pasuje do stylu loftowego oraz penthouse.
Dobierając szafę, weź pod uwagę przede wszystkim jej użyteczność. Posłuży Ci ona przez wiele długich lat, dlatego powinna być w pełni dopasowana do Twoich potrzeb.
Źródło: pexels.com/Max Vakhtbovych