Tanie urządzanie

Salon w stylu retro nowoczesnym. Pomysły i inspiracje

Salon w stylu retro nowoczesnym. Pomysły i inspiracje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Twój salon od dawna prosi się o remont? Kochasz vintage, ale modne i nowoczesne trendy są dla Ciebie równie atrakcyjne? Zobacz jak z łatwością możesz zaaranżować swoją przestrzeń w stylu retro nowoczesnym!

Styl retro nowoczesny – ogólne informacje

Styl retro nowoczesny zdecydowanie jest wyjątkowy. Jego specyfiką jest prostota, ogólna elegancja i wykorzystanie wielu materiałów kojarzących się z ekskluzywnością. We wnętrzach, które zaaranżowane są w tym stylu, znajdziemy wiele mebli, które są oryginalne, ale bardzo proste. Często posiadają jednak drobne zdobienia i elementy, które sprawiają, że zdecydowanie zyskują na atrakcyjności wizualnej.

Łączenie nowoczesności z doskonale nam znaną modą, która już przeminęła, z pewnością jest swego rodzaju eksperymentem, którego wynik zaskoczy i zachwyci!

Salon w stylu retro nowoczesnym – jakie elementy wystroju należy uwzględnić?

Zasłony i tkaniny

Wszystkie materiały, które stanowią część aranżacji w stylu retro nowoczesnym, są ozdobnym elementem danej przestrzeni. Tkaniny, z których w nim się korzysta, to przede wszystkim welur i welwet.

Dodatki

Przestrzeń w aranżacji retro nowoczesnej często charakteryzują specyficzne dodatki, które są kwintesencją jednego lub drugiego stylu. Z tego względu jeśli myślisz o salonie w takim klimacie, nie powinno w nim zabraknąć na przykład lamp rodem z PRLu lub specyficznych gazetników czy też okrągłych puf. 

Ważne jest to, by te drobne elementy przestrzeni sygnalizowały konkretnie, z jakiej estetyki się wywodzą. Będzie to wyraźny kontrast z całą przewodnią koncepcją wystroju nowoczesnego. 

Meble

Meble, które zdecydujesz się zakupić do Twojego nowego salonu, z pewnością powinny mieć bardzo charakterystyczny design. Chodzi na przykład o nogi foteli, które są bardzo ozdobne, lub siedziska w kształcie muszli. Wyraźnie widać, że do łask wracają wszystkie meble, które są lekkie i minimalistyczne. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż świetnie komponują się one z nowoczesnymi wnętrzami.

Kolory

Aranżując salon w stylu nowoczesnym retro, skup się na tym, by połączyć nowoczesność z vintage. Kolory w tym wypadku powinny być więc z zasady stonowane. Raczej zrezygnuj z ekstrawaganckich ścian. Idealnie w tego typu aranżacjach sprawdzą się biel i szarość. Kolor piaskowy czy też delikatnie kremowy również pasują jako tło. Pozostałe kolory, wszelkiego rodzaju mocniejsze akcenty, zarezerwuj jednak dla mebli.

Najważniejsze, czyli zachowanie konsekwencji w wystroju

Jedną z najważniejszych zasad aranżacji salonu czy innych wnętrz w stylu retro nowoczesnym jest konsekwentne realizowanie planu w taki sposób, by osiągnąć szybko zamierzony efekt. Ostatnie trendy skupiają się na tym, by przywracać wszystkie wyposażenia, które są rodem z zeszłej epoki. Właśnie na skutek chęci wykorzystywania tego, co jeszcze nie do końca zniszczone i przede wszystkim wciąż funkcjonalne powstał styl modern retro.

Zastanów się, czy w swoim garażu, na strychu lub w piwnicy nie gromadzisz jeszcze starych i zapomnianych szezlongów lub foteli z dawnych lat. Tego typu meble wystarczy jedynie odświeżyć, by nadać im zupełnie nowy charakter.

Decydując się na połączenia starego i nowego skup się na tym, by nie dodawać do całej aranżacji już żadnych dekoracji czy mebli i przedmiotów z jeszcze innego stylu. Może to nie dość, żeby zaburzyć całą kompozycję, ale wywoła wizualne wrażenie przesytu, które z reguły sprawia, że nie czujemy się zbyt dobrze w tego typu przestrzeniach.

Zdj. główne: Max Vakhtbovych/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*