Tkaniny i dekoracje

Pisanki decoupage – jak je zrobić?

Pisanki decoupage – jak je zrobić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pisanki decoupage to jeden z najlepszych pomysłów na świąteczne jajka. Metoda ta jest niezwykle prosta. Każdy laik sobie z nią poradzi, a nasze święta nabiorą uroku

Bez trudu poradzą sobie z nią również dzieci, dlatego warto je zaangażować w ich robienie. Dobrze jest wspólnie spędzić czas nie tylko w Święta, ale i tuż przed nimi. 

Pisanki decoupage-od czego zacząć? 

Do wykonania pisanek potrzebne są: 

  1. Jajka. Dla początkujących najlepiej sprawdzą się białe, styropianowe jajka, ewentualnie drewniane lub plastikowe. Osoby zaawansowane mogą wykorzystać jajka ugotowane na twardo lub wydmuszki;
  2. Papierowe cienkie serwetki. Możesz wybrać dowolny wzór. Co prawda w okresie Wielkanocnym królują króliczki i zajączki, jednak równie dobrze wyglądają pisanki w kwiatowe wzory. Polecamy wybrać serwetki, które są cienkie, a wzory mają malowane na białym tle, wówczas powierzchnie się ze sobą zgrabnie zleją; 
  3. Klej. Może być zwykły, jednak poleca się wybrać ten przeznaczony do decoupage. Zyskamy wtedy pewność, że nasze serwetki nie zostaną zniszczone;
  4. Mały pędzel z miękkim włosiem;
  5. Małe nożyczki do wycinania wzorów;
  6. Lakier do zabezpieczenia powierzchni pisanki.

Jeśli korzystasz z jajek styropianowych, przydadzą Ci się: 

  • drewniane wykałaczki do nabijania na nie papierowych jajek,
  • jasna farba akrylowa (polecamy białą), 
  • gąbeczka,
  • niewielki kubek z wodą.

Pisanki decoupage – krok po kroku

Ten sposób świetnie sprawdzi się w przypadku prawdziwych jajek ugotowanych na twardo. Na początku należy przygotować wszystkie wymagane akcesoria. Następnie można przystąpić do pracy. 

Krok 1. Przygotuj wzór

Na początku należy wyciąć wybrany wzór z chusteczki. To on będzie zdobił Twoje pisanki. Jeśli wybrałaś serwetki z białym tłem, nie musisz tego robić bardzo dokładnie. Tło wzoru i skorupka estetycznie się ze sobą zleją. Chusteczka musi być jak najcieńsza, co oznacza, że powinnaś oddzielić od niej pozostałe warstwy. Pozostaw jedynie tę część z najbardziej widocznym wzorem. 

Krok 2. Naklej wzór na jajko

Delikatnym ruchem przyłóż wzór do powierzchni jajka. Nie może nigdzie odstawać. Rób to na tyle ostrożnie, aby nie zniszczyć serwetki. Następnie weź do ręki pędzel z miękkim włosiem i zacznij nakładać na grafikę cienką warstwę kleju. Rozpocznij od środka wzoru i kieruj się ku jego krawędziom. Jeśli Twoja chusteczka delikatnie się zagniecie-nie staraj się tego poprawiać. 

Po nałożeniu lakieru nie powinno być to widoczne. Przeczytaj czas schnięcia kleju. Na te godziny jajko powinno zostać odłożone. Po upływie stosownego czasu można przejść do kroku nr 3. 

Krok 3. Nałóż lakier

Po wyschnięciu kleju możesz zacząć nakładać lakier. Powierzchnię jajka pomaluj kilka razy lakierem. Granica pomiędzy skorupką jajka a serwetką musi się zatrzeć. Całość pozostaw do wyschnięcia. To wszystko! Twoje pierwsze jajko w stylu decoupage zrobione! 

Pisanki decoupage można stworzyć również ze styropianowych jajek. Schemat działania jest bardzo podobny, z tą różnicą, że sztuczne jajko można nabić na długą wykałaczkę. Dzięki temu dostęp do niego jest ułatwiony, nie istnieje również ryzyko, że wzór się uszkodzi. 

Jeśli nasze jajko nie ma całkowicie białego koloru, możemy zastosować podkład. Przed przystąpieniem do nakładania wzoru, całe jajko pokrywamy cienką warstwą kleju, a następnie malujemy je białą akrylową farbą. Po jej wyschnięciu postępujemy tak, jak opisano powyżej. 

Jak można wykorzystać jajka w stylu decoupage? 

Pisanki decoupage w kwiatowe wzory to jeden z podstawowych elementów wielkanocnego koszyczka. Kilkadziesiąt lat temu nasze babcie wkładały takie jajka do koszyczka. Wtedy w modzie nie były jeszcze zajączki i kurczaczki. Styropianowe pisanki w stylu decoupage można wykorzystać jako element świątecznego wystroju, np. wbić je w rzeżuchę lub doniczki z kwiatami. Z kolei do wydmuszek można dokleić wstążeczki i zawiesić je w oknie. Będą niecodziennym akcentem Świąt Wielkanocnych!

Zdj. główne: Bianca Ackermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*