Oświetlenie

Oświetlenie w łazience a bezpieczeństwo – zwróć na to uwagę!

Oświetlenie w łazience a bezpieczeństwo – zwróć na to uwagę!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka to miejsce szczególnie intymne, dlatego musi zostać urządzone w sposób funkcjonalny i komfortowy dla domowników. Odpowiednio rozmieszczone oświetlenie na pewno w tym pomoże. Jednak trzeba zwrócić uwagę na pewne kwestie związane z bezpieczeństwem. Sprawdź!

Oświetlenie w łazience niesamowicie istotne

Najczęściej oświetlenie w łazience pełni ogromną rolę, ponieważ pomieszczenie jest niedoświetlone i nie ma często dostępu do światła dziennego. Właśnie dlatego musi być tak rozmieszczone, aby ułatwiało pielęgnację ciała, nakładanie makijażu czy wykonywanie innych czynności higienicznych. W małych wnętrzach oświetlenie może też powodować optyczne powiększenie.

Jakie oświetlenie w łazience wybrać? Podzielmy je na kilka rodzajów:

  • oświetlenie główne – najczęściej w formie lamp na suficie, plafonów albo oświetlenia punktowego,
  • lampy boczne – np. przy lustrze, które doświetlają ważną strefę,
  • oświetlenie dekoracyjne – np. taśmy LED, które podkreślają wygląd półki i stojących dekoracji.

Bezpieczne oświetlenie w łazience, czyli jakie?

Zanim zaczniesz wybierać oświetlenie do łazienki, zastanów się nad bezpieczeństwem. Świadczy o tym np. stopień IP czyli klasa wodoodporności sprzętu czy wyposażenia. Im wartość jest wyższa, tym lepiej, bo świadczy o tym, że oświetlenie jest bardziej odporne na wodę.

Zwróć też uwagę na doświetlenie strefy kąpieli, czyli prysznica albo wanny. Tutaj światło jest niezbędne, ale trzeba je odpowiednio dopasować. Liczy się tu nie tylko klasa IP, ale także oprawy niskonapięciowe. W strefie nad wanną albo kabiną prysznicową najlepiej wybrać lampy z IP65. Mniejszą wartość może mieć oświetlenie tuż obok wanny albo nad umywalką. Wystarczy tu IP44.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*