Blaty robocze w kuchni wymagają przemyślanego oświetlenia, szczególnie gdy do pomieszczenia wpada mało naturalnego światła albo w ogóle nie ma w nim okna. Sufitowe oświetlenie często jest niewystarczające, warto więc zadbać o to nadblatowe, dzięki któremu przygotowywanie posiłków będzie o wiele bardziej komfortowe.
Podczas planowania oświetlenia w kuchni powinniśmy kierować się zasadami kuchennej ergonomii. W pomieszczeniu warto wyznaczyć strefy, w których będziemy realizować różne zadania. Pozwoli nam to odpowiednio dobrać poszczególne rodzaje oświetlenia, w tym oświetlenie centralne i zadaniowe, a także dekoracyjne.
Z pewnością podstawą kuchennego oświetlenia jest to sufitowe. Jedna lampa jednak nie wystarczy. Jeśli podczas przygotowywania posiłków będziemy stać do niej tyłem, to zasłonimy dopływ światła, co negatywnie wpłynie na realizację codziennych obowiązków. Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie także o oświetlenie punktowe, które warto umieścić zwłaszcza nad blatami roboczymi.
Najlepszym rozwązaniem byłoby umieszczeniu blatu kuchennego pod oknem, tak abyśmy mogli korzystać z dopływu naturalnego światła. W wielu kuchniach jest to jednak niemożliwe, stąd musimy zadbać o równomierne oświetlenie całej powierzchni roboczej. Możemy zdecydować się na punktowe, jak i liniowe elementy oświetlenia, ważne jest, by współgrały one z oświetleniem centralnym i bocznym. Pamiętajmy przy tym, by wybierać oświetlenie o naturalnej barwie światła, które nie męczy oczu. Poza tym powinno być zróżnicowane, w zależności od przeznaczenia konkretnej strefy roboczej.
Blaty robocze możemy oświetlić na kilka sposobów. Dzięki dobranemu w przemyślany sposób rozwiązaniu będziemy mogli cieszyć się wygodnym gotowaniem i sprzątaniem.
Oświetlenie stworzone z taśm i listw LED, zamontowane pod wiszącymi szafkami kuchennymi, to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, sprawdzających się w każdej kuchni. Zakryte specjalną obudową taśmy i listwy LED są praktycznie niewidoczne, a mimo to skutecznie oświetlają całą powierzchnię roboczą. Możemy montować je na całej długości blatu kuchennego, co zapewni równomierne oświetlenie. Natężenie światła taśm lub listw LED powinny wynosić minimum 1800 lumenów na 1 metr. Warto też podkreślić, że oświetlenie nadblatowe stworzone z takich taśm i listw jest wyjątkowo atrakcyjne pod względem cenowym.
Lampki punktowe zamontowane pod wiszącymi szafkami są kolejnym funkcjonalnym rozwiązaniem na oświetlenie blatu kuchennego. Lampki najlepiej rozmieścić w równych odległościach, co 40–60 cm. W zależności od potrzeby możemy zapalić wszystkie lampki, w ten sposób oświetlając całą powierzchnię roboczą, lub wykorzystać tylko jedną, by rozjaśnić wyłącznie wybrane miejsce.
Jeśli nad naszymi kuchennymi blatami nie wiszą szafki, to możemy zdecydować się na lampy wiszące. Warto powiesić je również nad wyspą. W roli oświetlenia świetnie sprawdzą się dwie lub trzy lampy sufitowe na długich kablach, które rozmieścimy w równych odstępach. Tego typu oświetlenie pełni także funkcję dekoracyjną i podkreśla charakter aranżacji. Z tego względu model lamp warto dobrać do stylu, w jakim urządzono kuchnię.
Zdj. główne: kannapoonan/pixabay.com