Tkaniny i dekoracje

Lniana pościel – wady i zalety

Lniana pościel – wady i zalety
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób uważa, że w lnianej pościeli zasypia się najprzyjemniej. Z pewnością temu materiałowi nie brakuje zalet. A co z wadami? Sprawdzamy, czy i dlaczego warto zdecydować się na zakup pościeli wykonanej z lnu.

Len należy do najstarszych tkanin na świecie. Korzystano z niego już w starożytności. Lniana tkanina najczęściej powstaje z odmiany lnu zwyczajnego, a jej strukturę tworzą utkane włókna roślin. Co ciekawe, w języku łacińskim len określa się jako Linum usitatissimum. To wyrażenie można przetłumaczyć jako ‘bardzo użyteczny’, a te słowa doskonale oddają znaczenie tego materiału. Len cechuje się niezwykłą trwałością, wytrzymałością i szerokim zastosowaniem. Zwolennicy ekologicznego podejścia z pewnością docenią fakt, że jest to także materiał ekologiczny i biodegradowalny.

Pościel lniana i jej zalety

Len jest materiałem, z którego można produkować tekstylia o różnym przeznaczeniu. Sprawdzi się w przypadku ubrań i pościeli. Jakie są zalety lnianej pościeli?

Bezpieczeństwo dla alergików

Len nie zawiera alergenów i nie przyciąga kurzu, który również bywa szkodliwy dla wielu alergików. Mało tego, nie wywołuje podrażnień, wykazuje naturalne właściwości antystatyczne i bakteriostatyczne, co oznacza, że nie rozwijają się w nim pleśnie i bakterie. Dzięki temu pościel lniana jest niezwykle higieniczna, a przez to szczególnie zalecana alergikom, małym dzieciom i osobom cierpiącym na astmę oskrzelową.

Wytrzymałość

Len jest trwalszym i wytrzymalszym materiałem niż popularna bawełna. Nie rozciąga się, nie mechaci, nie kruszy, nie drze – po prostu nie niszczy. Jest odporny na zniekształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Pościel lniana na pewno będzie służyć nam przez wiele lat.

Przewiewność

Len cechuje się przewiewnością. To lekki i miękki w dotyku materiał, który pozwala oddychać skórze, dzięki czemu wypoczynek staje się o wiele przyjemniejszy. Ponadto pomaga regulować temperaturę ciała, więc zapewnia wysoki komfort termiczny o każdej porze roku, zarówno podczas gorących, jak i chłodnych nocy.

Łatwość w czyszczeniu

Dzięki amorficznej strukturze lniane tkaniny są odporne na zaplamienia. Ewentualne zabrudzenia można bezproblemowo sprać. Lnianą pościel wypierzemy zarówno w pralce, jak i ręcznie. Len bielony oraz w naturalnym kolorze pierzemy w temperaturze wynoszącej maksymalnie 60℃. Z kolei kolorową pościel lnianą najlepiej prać w wodzie, której temperatura nie przekracza 40℃. Pamiętajmy, by do prania lnianej pościeli nie stosować wybielaczy. Zaleca się używać delikatnych środków piorących. Warto sięgać także po ekologiczne detergenty.

Elegancja

Len jest klasycznym i eleganckim materiałem. Pościel wykonana z tej tkaniny wygląda szlachetnie, a przy tym jest przyjemna w dotyku, co zawdzięczamy specjalnym zabiegom zmiękczającym jej strukturę. Lniana pościel najczęściej występuje w naturalnych kolorach, zbliżonych do barw ziemi. Będzie pięknym dopełnieniem sypialni urządzonej w stylu rustykalnym, ale też nowoczesnym.

Jakie wady może mieć pościel z lnu?

Mnogość zalet lnianej pościeli powoduje, że nie myślimy o jej ewentualnych wadach. Faktycznie trudno takowe znaleźć. Jednak niektórzy zwracają uwagę, że pościel z lnu łatwo się gniecie i jest sztywna. W przypadku zagnieceń wystarczy po prostu wyprasować tkaninę. Z kolei początkowa sztywność z czasem zanika, a materiał nabiera miękkości.

Zdj. główne: monileoni/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*