RemontŚciany i podłogi

Jak wykorzystać skrawki tapet?

Jak wykorzystać skrawki tapet?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pozostałości po renowacji mieszkania to zazwyczaj tylko uciążliwe śmieci. W przypadku zmiany wyglądu ścian, farby można zachować na odświeżanie. A co zrobić z tapetami?

Wbrew pozorom, materiał, którym pokrywamy ściany, można zutylizować w inny sposób, niż tylko oddając go na wysypisko śmieci.

Sposoby na zagospodarowanie skrawków tapet

Z pewnością jest ich znacznie więcej, jednak postanowiliśmy skupić się na najprostszych, i  najmniej angażujących rozwiązaniach. Oto kilka użyć ścinków, pozostałych po oklejeniu ścian tapetami.

Liczy się wnętrze

Wyłożenie szuflad i pudełek większymi skrawkami tapety nie tylko poprawia ich estetykę – ułatwia też sprzątanie. Po wyjęciu wszystkich bibelotów z pojemników wystarczy ostrożnie wyciągnąć materiał i strzepnąć kurz, ścinki i inne drobne śmieci do kosza. Szuflada czysta, a my poświęciliśmy na to dwie minuty, bez angażowania odkurzacza.

Tapeta może też uchronić wnętrze szuflady czy pudełka przed plamami – zamiast w sklejkę czy drewno, rozlany płyn wsiąknie w materiał. Pozostanie jedynie zastąpić poplamiony skrawek nowym – mebel pozostaje nietknięty. Dzięki temu minimalizujemy szkody powstałe z przypadkowych rozlań.

Tapeta na ścianę… ale inaczej

Jeśli w mieszkaniu wykorzystano kilka wzorów tapet, ścinków jest z pewnością więcej, w różnych kształtach i rozmiarach. Utrudnia to znalezienie dla nich innej roli, niż kolorowe odpady. Jednak co powiesz na kolaż stworzony właśnie z tych kolorowych śmieci? Połączone w estetyczną całość, oprawione w ramkę, ścinki mogą stworzyć niepowtarzalną dekorację, której będą Ci zazdrościć fani sztuki współczesnej.

Równie dobrze możesz stworzyć też kilka paneli na styropianowych lub korkowych podstawach (możesz też zainwestować i np. kupić profesjonalne płótno malarskie już naciągnięte na ramę, ale wtedy licz się z wyższymi kosztami i większą wagą), i traktować je jako wielosegmentową dekorację na ścianę, którą możesz zmieniać w zależności od swojego nastroju. Znudziło Ci się obecne wnętrze, ale nie chcesz robić wielkiego remontu? Zamień panele miejscami i zmień wygląd całej ściany, bez zdzierania i ponownego malowania! 

To samo, tylko że w kolorze

Podobnie jak poprzedni, ten podpunkt spodoba się nieco bardziej fanom rękodzieła. Tapety są grubym materiałem, który może zostać wykorzystany jako wzmocnienie i równocześnie dekoracja wszelkich kartonowych organizerów, pojemników czy innych produktów DIY. Zakrywając miejsca sklejeń czy niezbyt estetyczny kartonowy brąz, równocześnie zapewnią spójność akcesorium z wystrojem wnętrza.

Diabeł tkwi w drobiazgach

Im mniejszy kawałek tapety, tym trudniej znaleźć dla niego zastosowanie. Jednak nawet ścinki można wykorzystać w dekoracji drobnych przedmiotów, jak zakładek do książek lub pojemnika na wizytówki.

Dodatkowo mniejsze skrawki tapet można usztywnić i wstawić jako przegródki do organizerów, zrolować i wykorzystać jako stojak na pierścionki, czy przebić i stworzyć z nich wieszak na kolczyki wewnątrz pojemnika na biżuterię.

Nowe okładki

Jeśli masz pociechę w wieku szkolnym, możesz wykorzystać większe kawałki cienkich tapet do obłożenia jej zeszytów i podręczników – jeśli uważasz, że wzór tapety będzie zawstydzał Twoje dziecko, okładkę złóż wzorem do środka, a wierzch (a więc spodnią część tapety) potraktujcie jako podkład do dowolnego ozdobienia zabezpieczonej książki. 

Owijka z tapety jest wytrzymalsza niż papierowa, a do tego zmniejsza zużycie plastikowych odpowiedników, które z pewnością są o wiele mniej ekologiczną alternatywą.

I w końcu, własnoręcznie ozdobione okładki oznaczają, że nikt w szkole nie będzie miał tak fajnie obłożonych podręczników!

Nowe meble na już!

Jeśli masz meble wymagające odświeżenia, warto zainwestować odrobinę czasu w ich umycie, zeszlifowanie resztek lakieru… a następnie pomalowanie i obłożenie ich tapetą. To nieco czasochłonny, ale prosty i efektowny sposób, aby odmienić swoje wyposażenie. 

Również tutaj możesz wykorzystać ścinki z tapet, decydując się na dekorację patchworkową, bądź nakładając kawałki z tym samym wzorem na siebie. Na mniejszej, nierównej przestrzeni np. nogach krzesła i tak nikt nie zobaczy miejsca łączenia, wszyscy będą zajęci podziwianiem oryginalności mebla!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Wiki 19.04.2021

    Z tym obrazem to super pomysł!