RemontŚciany i podłogi

Jakie tanie podkłady pod panele wybrać? TOP produkty

Jakie tanie podkłady pod panele wybrać? TOP produkty
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tanie niekoniecznie znaczy gorsze – przynajmniej w przypadku podkładów pod panele takie stwierdzenie się sprawdza. Co położyć np. pod panele PCV, żeby nie zapłacić dużych kwot, ale jednocześnie długo cieszyć się piękną i funkcjonalną podłogą? 

Po co układać podkład pod panele?

Każdy rodzaj paneli podłogowych wymaga zastosowania warstwy pośredniej pomiędzy powierzchnią panela a podłożem. Oczywiście możemy wybierać np. pomiędzy korkiem, polietylenem, tekturą falistą i jeszcze innymi rodzajami podkładów, ale wykonanie takiej warstwy jest niezbędne dlatego, że:

  • konieczna jest ochrona panela przed wilgocią,
  • bardzo ważna jest izolacja termiczna,
  • liczy się także ochrona panela przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

W przypadku ostatniego punktu warto dodać, że to miękki podkład ma za zadanie łagodzić naprężenia, tłumić tarcia i chronić panel przed zdecydowanie szybszym zużyciem się. Panele powinny móc swobodnie pracować. 

Co będzie najlepsze pod panele?

Bez wątpienia ważnym czynnikiem jest cena podkładu, który nie powinien stanowić kosztu stanowiącego duży procent tego, co zapłaciliśmy za samą okładzinę podłogową. Warto też zwrócić uwagę na to, czy powierzchnia podłogi jest równa, czy też nie. Pojawienie się nierówności wymaga zastosowania grubszego podkładu, który będzie nam mógł pomóc w ułożeniu paneli bez znaczących defektów.

Jeszcze inne ważne parametry, na które zwraca się uwagę przy wyborze podkładu, to poziom zapewnianej przez niego izolacji akustycznej, funkcjonowanie na ogrzewaniu podłogowym i wytrzymałość na obciążenia. Ta ostatnia liczy się zwłaszcza w często uczęszczanych pomieszczeniach takich jak korytarz czy przedpokój.  

Rodzaje tanich podkładów pod panele i ich charakterystyka

Które tanie podkłady pod panele warto wybrać i jakie są ich najważniejsze cechy? Odrzucić wypada bardzo dobre, ale drogie podkłady poliuretanowo-mineralne. Słusznie panuje przekonanie, że jest to produkt „z wyższej półki”, niestety, ale także tej cenowej. Zbyt drogi będzie też podkład kwarcowy. Możemy za to wybierać zarówno spośród materiałów naturalnych, jak i sztucznych. 

Podkład z polistyrenu ekstrudowanego XPS

Jedyny sztuczny materiał do wykonywania podkładów pod panele, który można wykorzystywać w przypadku ogrzewania podłogowego. Nie jest wrażliwy na wilgoć. Poziom tłumienia hałasu przez taki podkład jest zadowalający.

Podkład z polietylenu PEHD 

Cieszy się lepszą opinią niż zwykła pianka. Jego większa grubość pozwala układać go na nierównym podłożu. Lepsze podkłady tego rodzaju mogą mieć nawet 8 mm grubości.

Pianka podłogowa

Tani i powszechny materiał do wykonania podkładu pod panele. Nie jest jednak zbyt trwała, jej poziom izolacji termicznej i akustycznej jest najwyżej średni. 

Tektura falista

Najtańszy materiał, który jest polecany przy ogrzewaniu podłogowym. Można ją układać tylko na równym podłożu. Inne słabe punkty to niski poziom tłumienia drgań i to, że nie jest odporna na wilgoć. 

Eko – płyta 

Stosunkowo tani i gruby podkład naturalnego pochodzenia. Nada się do układania na nierównych posadzkach. Dość dobrze izoluje hałasy, jednak trudno się ją układa. Trzeba w trakcie uważać na pozostawienie dylatacji, stosować paroizolacje i dbać, by łączenia płyt i paneli nie wypadały w tych samych miejscach.  

Korek

Przy cenie ok. 8 czy 9 zł za m2 ten rodzaj podkładu znajduje się na granicy taniości. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim korek jest materiałem naturalnym. Ceni się go za parametry w zakresie izolacji akustycznej. Jeśli wyłożymy nim przestrzeń pod panelami, z pewnością pozbędziemy się przykrych dudniących odgłosów. Podkład korkowy dosyć słabo przewodzi również ciepło, w związku z tym trudniej będzie wychłodzić pomieszczenie poprzez podłogę. Jakie ma wady? Dość szybko się niszczy w miejscach, z których najczęściej korzystamy. Jest też cienki, w związku z czym dobrze spisuje się tylko na wyjątkowo równym podłożu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*