Materiały budowlaneRemont

Jakich błędów unikać przy betonowaniu?

Jakich błędów unikać przy betonowaniu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prace budowlane to nie żarty, jeden błąd może sparaliżować dalszą pracę na kilka dni, a jego naprawa potrafi słono kosztować. Betonowanie to krok, bez którego nie da się wybudować domu. By wykonać fundamenty, słupy czy stropy beton jest niezbędny. Nie jest to jednak najłatwiejszy materiał, z jakim można pracować, dlatego wielu niedoświadczonych budowlańców ma z nim wiele problemów. Zobacz, jakich popularnych błędów unikać przy betonowaniu.

Źle przygotowane formy

By wykonać z betonu jakiś element, trzeba najpierw przygotować pod niego odpowiednią formę, czyli szalunek. Najczęściej wykonuje się je z desek lub płyt wiórowych. Źle uformowany i przygotowany szalunek zdeformuje się pod ciężarem wylewanego betonu – jego jeden metr sześcienny waży 2400 kg. Istotna jest również ich szczelność. Pod wpływem naporu betonu szalunki mogą wyginać się i rozszczelniać, co prowadzi do zdeformowania kształtu wylanych w nich elementów. Mają one wtedy inne wymiary, wymagają „wyprostowania”, co w niektórych sytuacjach może mieć wpływ na nośność (np. słupów). Przy przygotowywaniu szalunków pod wylewanie betonowych elementów trzeba zwracać szczególną uwagę na ich wzmocnienie oraz uszczelnienie, by przez wady w formach nie opóźnić dalszych prac. 

Niewłaściwe wibrowanie betonu

Niezwykle ważne jest, aby mieszanka betonowa dokładnie wypełniała szalunki. Właśnie dlatego po właściwym i uważnym ułożeniu w formach płynnego betonu, należy go zagęścić i odpowietrzyć. Płynną mieszankę należy wylewać warstwami, jednocześnie go odpowietrzając i ubijając za pomocą zagęszczarki. W trakcie wibrowania czy też zagęszczania betonu z mieszanki wyprowadzane jest powietrze, co powoduje, że beton równomiernie się rozkłada i ma jednorodną strukturę. To gwarancja osiągnięcia założonej wytrzymałości. Niezastosowanie wibrowania mechanicznego powoduje niedokładne wypełnienie szalunku betonem i obecność pęcherzy powietrza. Skutkiem złego wywibrowania mieszanki są uszkodzenia powierzchni, zwane rakami, czyli puste przestrzenie, inaczej zwane też kawernami.

Podczas wibrowania mieszanki nie należy dotykać zbrojenia i szalunków, co czasami robią wykonawcy. ponieważ może to powodować powstawanie pęcherzy powietrza wokół prętów. Wpływa to negatywnie na połączenie się betonu ze zbrojeniem, co ma znaczenie dla wytrzymałości elementu.

Zła pielęgnacja betonu w trakcie pracy

Po wylaniu elementów rozpoczyna się proces wiązania betonu. W tym czasie mieszanka wysycha, co powoduje zmianę wymiarów elementów, a dokładniej ich skurczenie. Naprężenia, jakie wówczas powstają, są na tyle duże, że mogą spowodować rysy i pęknięcia. Aby temu zapobiec, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i dbałość o to, by proces wysychania nie następował zbyt szybko. Polega to na utrzymaniu właściwej temperatury i wilgotności, które zmniejszają kurczenie się betonu. Powierzchnię betonu należy regularnie zraszać wodą, co też chroni ją przed niską temperaturą. Skutkiem niewłaściwego wysychania betonu jest jego porowata struktura oraz powierzchniowe łuszczenie. Źle wysuszony beton jest mniej trwały, szczelny i odporny na czynniki zewnętrzne.

Praca z betonem to nie najłatwiejsze zadanie, łatwo jest o błędy, wpływające na nośność oraz trwałość materiału. Przy budowie domu dbałość o takie szczegóły, jak utrzymanie wymiarów betonowych elementów, odpowiednie suszenie oraz zagęszczanie mieszanki, są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa. Przy kolejnym betonowaniu zwróć uwagę na te czynniki. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*