Odpowiednia wentylacja łazienki to absolutna podstawa jej funkcjonowania. Ze względu na specyfikę tego pomieszczenia występuje w nim duża wilgoć, która bez drogi ujścia może powodować liczne problemy.
Nieprawidłowa wentylacja w łazience jest szkodliwa nie tylko dla niej samej, ale wpływa też na kondycję całego mieszkania lub domu. Ma to związek z nadmiarem wilgoci, który nie zostaje usunięty z pomieszczenia, co może powodować zniszczenie ścian oraz pojawienie się niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia pleśni i grzybów w obrębie ścian oraz sufitu. Aby temu zapobiec, warto zadbać o poprawnie działającą, a tym samym skuteczną wentylację.
Wyróżnia się dwa rodzaje wentylacji do zastosowania w łazience: grawitacyjną oraz mechaniczną. Przyjrzyjmy się im.
Nazywana inaczej naturalną, wiąże się z zamontowaniem dobrze wszystkim znanej kratki wentylacyjnej. Na czym polega jej działania? Za pomocą tego typu wentylacji niepożądane, czyli wilgotne oraz zanieczyszczone powietrze wydostaje się na zewnątrz budynku przez specjalny kanał. Jednocześnie dopływ strumienia świeżego powietrza odbywa się za sprawą drzwi.
W ten sposób dochodzi do cyrkulacji, która jest niezwykle istotna w kontekście prawidłowej wentylacji całego mieszkania. Aby wzmocnić ten proces, a powietrze mogło swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu, zaleca się umieszczenie kratki jak najdalej od drzwi.
Pozostałe wytyczne, o których warto pamiętać w przypadku wentylacji grawitacyjnej, to odległość urządzenia od stropu – górną krawędź kratki powinno dzielić od niego maksymalnie 15 cm. Co ważne, najlepiej zrezygnować z dodawania do kratki innych urozmaiceń, takich jak na przykład siatka przeciw insektom, ponieważ osłabi to jej użyteczność.
Wentylacja grawitacyjna może poszczycić się dużą skutecznością przede wszystkim w okresie jesienno–zimowym. Jest to spowodowane znaczną różnicą temperatur w tym czasie, co oznacza, że wnętrze budynku jest wówczas najmocniej nagrzane, a na zewnątrz panuje chłód.
Dla uzupełnienia pierwszego systemu można zdecydować się na wentylację mechaniczną. Związane z nią niewielkie wentylatory powinny być wówczas umieszczone w kanale wywiewnym lub w kratce.
Funkcjonowanie wentylacji mechanicznej opiera się na celowym wymuszeniu obiegu powietrza. Można uruchamiać ją na przykład w momencie korzystania z łazienki lub kiedy w pomieszczeniu nagromadzi się zbyt dużo pary wodnej.
Niestety minusem wentylowania łazienki w ten sposób jest to, że źle wpływa na działanie wentylacji grawitacyjnej. Może utrudniać odpowiedni dostęp powietrza do kanału wentylacyjnego.
Bardzo istotnym przeciwwskazaniem do zastosowania tego rozwiązania jest gazowy system ogrzewania umieszczony w łazience, na przykład pod postacią pieca gazowego. Jeśli w takim pomieszczeniu odetnie się dopływ świeżego powietrza, w procesie spalania może dojść do wydzielenia się tlenku węgla, zwanego potocznie czadem, który ma trujące właściwości.
Zadbanie o prawidłową wentylację łazienki nie będzie możliwe bez dobrania właściwych drzwi. Warto również pamiętać, że do eliminowania zanieczyszczeń z innych części mieszkania często dochodzi również przez wentylację łazienkową. System ten jest zatem bardzo ważny dla poprawnej cyrkulacji w całym domu, dlatego tym bardziej warto o niego zadbać.
U dołu drzwi powinna znajdować się szczelina, na przykład w formie kratek lub okrągłych otworów wentylacyjnych. Inne, coraz bardziej popularne dzisiaj, rozwiązanie stanowi zabieg polegający na podcięciu drzwi od dołu. Wysokość szczeliny musi wynosić 2,5 cm. Usługa ta jest oferowana przez producentów skrzydeł drzwiowych. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby już przy zamówieniu zaznaczyć, do jakiego pomieszczenia będą przeznaczone drzwi.
Zdjęcie główne: Sidekix Media/unsplash.com