Praca w domu

Jak dbać o kosiarkę?

Jak dbać o kosiarkę?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zadbana kosiarka nie tylko będzie sprawnie działała, ale też przyczyni się do utrzymania pięknego ogrodu z równo przystrzyżonym trawnikiem. Na czym należy skupić się przy jej konserwacji?

Wypielęgnowany trawnik nie może istnieć bez dbającego o niego właściciela. Jednak zapewne nie poradziłby on sobie tak dobrze, gdyby nie pomoc odpowiedniego sprzętu, jakim jest kosiarka. Aby mogła służyć przez długie lata, a prace ogrodowe były łatwiejsze, mniej uciążliwe, a nawet przyjemniejsze, należy troszczyć się o jej stan. Niezbędnymi zabiegami do osiągnięcia tego celu jest czyszczenie oraz właściwa konserwacja. Dopiero wtedy urządzenie będzie sprawnie i efektywnie funkcjonować, a w zamian otrzymamy schludny i krótko przycięty trawnik, który poprawi wygląd całego otoczenia.

Czyszczenie kosiarki

Absolutną podstawą w dbaniu o kosiarkę jest jej dokładne czyszczenie. Nie wystarczy zająć się tym raz na jakiś czas lub tylko na początku sezonu na strzyżenie trawy i tuż po jego zakończeniu. 

Klucz do sukcesu stanowi tutaj przede wszystkim systematyczność. Warto wykonać to zadanie od razu po zakończeniu koszenia trawy. W ten sposób wejdzie nam to w nawyk i przestaniemy zapominać o tej ważnej czynności. Przekonujące powinno być również to, że o wiele łatwiej usunąć świeże zanieczyszczenia niż te, które zalegają od dłuższego czasu.

Czyszczenie kosiarki to również dobry moment na jej przegląd, czyli sprawdzenie, czy wszystkie elementy są na swoim miejscu i czy nie doszło do uszkodzenia sprzętu.

Zanim zaczniemy czyszczenie kosiarki, należy pamiętać o odłączeniu jej od źródła zasilania, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo w trakcie tej, ale także innych prac związanych z konserwacją. Bardzo ważne jest to, aby dostać się do spodniej części urządzenia. Kosiarki spalinowej nie można mocno przechylać na bok, ponieważ w ten sposób może dojść do zalania części olejem.

Konserwacja kosiarki spalinowej

Do osób, które używają kosiarki spalinowej, będzie należało więcej zadań, niż do posiadających jej elektryczną wersję. Muszą oni między innymi wymieniać olej oraz kontrolować stan świecy zapłonowej, która wpływa na sprawne działanie silnika. Kolejną ważną sprawą jest sprawdzanie filtra powietrza i czyszczenie go w razie potrzeby.

Początek i koniec sezonu

Regularne dbanie o kosiarkę w trakcie jej intensywnego użytkowania jest bardzo ważne, lecz dobrze również wiedzieć, co zrobić z nią przed rozpoczęciem sezonu oraz po okresie dłuższego odstawienia sprzętu.

Wiosną wiele będzie zależało od tego, jakie działania podjęliśmy pod koniec poprzedniego sezonu. Jeśli konserwacja została zaniedbana, czeka nas niemiła niespodzianka, natomiast wykonana prawidłowo ułatwi rozpoczęcie korzystania ze sprzętu na nowo. Po złożeniu kosiarki trzeba sprawdzić stan oleju oraz mocowanie i kondycję noża.

Z kolei przed schowaniem kosiarki na zimę należy skupić się na bardzo szczegółowym czyszczeniu. Dobrze sprawdzi się w tym celu sprężone powietrze oraz szczotka. W kosiarkach spalinowych trzeba będzie zająć się zwłaszcza wspomnianym już filtrem powietrza oraz świecą zapłonową. Ponadto warto upewnić się, czy w zbiorniku nie pozostało żadne paliwo, a jeśli tak, to opróżnić go.

Serwis

Dobrym rozwiązaniem w związku z konserwacją kosiarki jest również oddanie jej w ręce profesjonalistów. Aby służyła nam jak najdłużej, warto od czasu do czasu zrobić kompleksowy przegląd. Mechanik może zająć się na przykład odpowiednim naostrzeniem i wyważeniem noża. To istotne – jeśli ostrze będzie tępe, to przestanie być wydajne oraz może zniszczyć trawę.

Zdjęcie główne: Jeremy Boley/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*