Odpowiednia pielęgnacja cegły jest niezbędna dla zapewnienia jej trwałości oraz zachowania świeżości i dobrego wyglądu przez długi czas. Doradzamy, jaki impregnat wybrać i jak sobie z tym poradzić.
Impregnacja cegły nie powinna stwarzać dużych trudności. W pierwszej kolejności bardzo istotne jest to, aby zdecydować się na właściwy preparat, pozwalający zabezpieczyć powierzchnię. Takie środki poleca się zastosować zarówno w przypadku cegły na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz mieszkania.
Nasuwa się tutaj pytanie, czy każda ceglana ściana musi podlegać impregnacji? Niekoniecznie, wszystko zależy od miejsca i sposobu użytkowania tej powierzchni.
Różnicę można pokazać na przykładzie dekoracyjnych ścian w sypialni oraz w kuchni. W przypadku pierwszego pomieszczenia materiał raczej nie będzie mocno eksploatowany. Co innego, jeśli mowa o kuchni, gdzie mamy często do czynienia z wilgocią, tłuszczem czy innymi zabrudzeniami.
Na zewnątrz murowane ściany również narażone są na wiele czynników, takich jak kurz czy spaliny, dlatego warto w szczególny sposób zadbać o te właśnie powierzchnie.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów impregnujących. Różnią się między innymi tym, do jakiego rodzaju cegły są przeznaczone. Ważne jest także to, jaki efekt można dzięki nim osiągnąć.
W pierwszej kolejności impregnaty dzieli się na uniwersalne oraz specjalne. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, można wykorzystać do wielu powierzchni, drugie natomiast są przypisane na przykład do konkretnych typów cegły. Ze względu na spełniane przez nie funkcje możemy mieć do czynienia ze środkami hydrofobowymi (przeciwdziałającymi wilgoci), oleofobowymi (do ścian podatnych na tłuste zabrudzenia) oraz samoczyszczącymi.
Do ceglanych powierzchni wewnątrz pomieszczeń można wykorzystać preparaty z domieszką farby, które oprócz ochrony wpłyną na kolor ścian, czym poprawią jej estetykę. Ponadto dla dekoracyjnego wykończenia warto zastanowić się nad impregnatami dającymi połysk lub matowymi. W podstawowej ofercie znajdują się też produkty bezbarwne.
Ostatnie istotne rozróżnienie skupia się na składzie. Środki na bazie wody są co prawda bardziej ekologiczne, ale za to słabiej przenikają do wnętrza muru. Z kolei rozpuszczalnikowe o wiele mocniej wnikają w powierzchnię, dlatego uznaje się je za skuteczniejsze. Oba środki charakteryzuje także inna intensywność zapachu.
Przed rozpoczęciem działań konserwujących najpierw trzeba odpowiednio przygotować mur poprzez dokładne oczyszczenie goj. Skutecznym narzędziem do tego zadania będzie po prostu szczotka. Lepiej, żeby nie była ona jednak zbyt szorstka, bo w ten sposób można uszkodzić powierzchnię. W domu poleca się do tego raczej odkurzacz i ściereczkę.
Kolejną fazę stanowi opłukanie, a następnie pozostawienie cegły do wyschnięcia.
Teraz czas na czynność właściwą, czyli impregnowanie. Zaleca się postępowanie zgodnie z instrukcją producenta znajdującą się na opakowaniu produktu. Najlepiej użyć do tego pędzla lub wałka, które pozwolą równomiernie rozprowadzić środek. Istnieje również metoda natryskowa. Ilość nałożonych warstw zależy od typu powierzchni oraz potrzeb. Najczęściej stosuje się dwie powłoki.
Na koniec wystarczy tylko zaczekać, aż ściana wyschnie, i gotowe.
Niektórzy być może zastanawiają się, po co poświęcać tyle uwagi materiałowi, jakim jest cegła. Właściwa impregnacja, czyli nałożenie warstwy zabezpieczającej na tego typu ścianę, pozwala długo cieszyć się jej nienagannym wyglądem.
Preparat ochronny powstrzymuje wchłanianie wody oraz zapobiega pozostawaniu na powierzchni tłustych plam. Co więcej, utrudnia osadzanie się kurzu oraz tworzenie się różnego typu zabrudzeń czy przebarwień. Dzięki impregnacji o wiele łatwiej przebiega proces czyszczenia takiej murowanej ściany.
Zdj. główne: Tim Mossholder