Jego uniwersalny design sprawi, że bez trudu dopasujesz go do każdej aranżacji wnętrza, wybierając dekoracje o dowolnych kolorach i wykonane z różnego rodzaju materiałów. Dzięki swojej surowej fakturze za każdym razem będzie prezentował się ponadczasowo.
Beton architektoniczny nie jest już tylko materiałem konstrukcyjnym, z czasem doceniono go również za właściwości dekoracyjne. Może mieć gładką lub porowatą powierzchnię, na której wyraźnie odznacza się strukturalna powłoka oraz pojedyncze smugi. Z powodzeniem stosuje się go zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, co świadczy o tym, że bez trudu dopasowuje się zarówno do wystroju wnętrz, jak i wywoła oryginalny efekt wizualny w połączeniu z ogrodem.
>> Zobacz też: Ile kosztuje lodówka z No Frost?
Beton architektoniczny jest więc rodzajem betonu dekoracyjnego. Bez względu na to, w jakiej znajdzie się przestrzeni, z pewnością zadziała na jej korzyść. Można pokryć go powłoką wykończeniową (na przykład tynkiem), ale znacznie lepiej byłoby wykorzystać jego naturalne walory estetyczne. Wyróżnia się trzy rodzaje tego materiału: prefabrykowany, szalunkowy i cienkowarstwowy. Każdy z nich przypadnie do gustu miłośnikom ekologicznego trybu życia, ponieważ powstają z naturalnych elementów. Kolejną zaletą jest fakt, że wyciszają nieco pomieszczenia i spełniają funkcję izolacyjną.
Koszt pojedynczej płyty zależy przede wszystkim od jej wielkości, a także grubości, preferowanego zastosowania, poziomu trwałości, odporności na wilgoć, mróz i ogień oraz wytrzymałości w przypadku zginania i zgniatania. Ceny mogą różnić się też w zależności od producenta. Przykładowo w ofercie na stronie internetowej jednej z firm, która zajmuje się sprzedażą płyt z betonu architektonicznego, znajdziemy następujące ceny za sztukę:
Dodatkowo warto zainwestować w impregnat, który uodporni płytę na wilgoć oraz zabrudzenia, da efekt perlenia się powierzchni płyty oraz umożliwi mycie jej na mokro.
Ze względu na to, że na rynku znajdziemy płyty o rozmaitych kolorach, fakturach i kształtach, można je wykorzystywać po zewnętrznej bądź wewnętrznej stronie budynku. Znakomicie zaprezentuje się zarówno na ścianach, jak i podłodze salonu, kuchni, łazienki czy korytarza, a także jako obudowa kominka czy blat wyspy kuchennej.
Cechuje go prosty, ale ekskluzywny design, dlatego jest nazywany marmurem XXI wieku. Płyty do kuchni i łazienki są od razu pokrywane impregnatem hydrofobizującym, który skutecznie uodparnia je na zabrudzenia oraz wilgoć, a te użyte do obudowania kominka – powłoką chroniącą przed wpływem wysokiej temperatury i ognia.
Ich minimalistyczny, industrialny design sprawia, że projektanci chętnie stosują je podczas planowania zarówno domów i mieszkań, jak i siedzib firm, hoteli czy budynków użyteczności publicznej. To jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów, który podkreśli charakter wnętrza lub łatwo się do niego dostosuje. W połączeniu z drewnianymi dekoracjami, wzorzystymi tkaninami i akcentami roślinnymi stworzy przytulny, domowy wystrój, natomiast elementy ze szkła i metalu uwydatnią jego surową elegancję.
Jeśli zdecydujesz się na płyty z betonu, nie będziesz musiał się ograniczać w kwestii mebli oraz dodatków – wszystkie kolory i wzory będą z nimi współgrać i żadne nie staną się przytłaczające. Aby uzyskać jeszcze oryginalniejszą aranżację, całą ścianę lub tylko jej fragment możesz wyłożyć wybranymi panelami 2D lub 3D.
Ściany i podłogi to nie jedyne miejsca, na których sprawdzi się beton architektoniczny. Parapety, ogrodowe i tarasowe donice, płyty na schodach czy całe półki i stoliki – przy nich ten materiał również okaże się świetnym wyborem.