Materiały budowlaneRemont

Czego użyć do ocieplenia domu?

Czego użyć do ocieplenia domu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Niezależnie od tego, na jaki system grzewczy zdecydujesz się w swoim domu, bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednie wyizolowanie i ocieplenie budynku. Zatroszczenie się o te kwestie może zaprocentować w przyszłości niższymi rachunkami i skuteczniejszym zatrzymywaniem ciepła w domu.

Ocieplenie budynku styropianem

Najpopularniejszym materiałem, wykorzystywanym do izolowania budynków mieszkalnych (i nie tylko) jest styropian. Dlaczego? Jego cena jest stosunkowo niska, a wieloletnie doświadczenie budowlane pozwoliło na opracowanie sprawdzonego i łatwego montażu. Warto również podkreślić, że styropian jest wysoce odporny na działanie wilgoci i trudno go zmoczyć, nawet kiedy znajduje się w bezpośrednim kontakcie z wodą. W ten sposób poza zatrzymywaniem w domu ciepła, dodatkowo chroni przed dostaniem się do wnętrza budynku wilgoci, która mogłaby sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni. Odmiany styropianu, które najlepiej sprawdzą się podczas ocieplania to przede wszystkim PSN oraz polistyren ekstrudowany. Znajdziesz je na przykład na stronie: https://adsbuduje.pl/10-styropian. Mimo szeregu zalet, styropian ma również swoje wady. Zaliczyć do nich należy między innymi niekorzystne parametry akustyczne. Styropian nie ogranicza drgań ani dźwięków, a przez to nie izoluje pomieszczeń od zewnętrznych hałasów.

Izolacja domu wełną

Alternatywą dla styropianu może być wełna, którą, podobnie jak inne materiały budowlane, znajdziesz w ofercie dostępnej na stronie: https://adsbuduje.pl/. Ocieplanie domu wełną jest dość popularne, głównie dlatego, że – podobnie jak styropian – jest efektywna, a jednocześnie dość prosta w montażu. W dodatku, wełna szczelnie wypełnia powierzchnię, którą osłania i dopasowuje się do jej nieregularnego kształtu lub powierzchni. Jest także ognioodporna, ale – niestety – nieodporna na wilgoć. Sprawia to, że przy dłuższym użytkowaniu (a zdecydowanie na takie nastawiasz się, ocieplając dom), mogą powstać istotne braki w izolacyjności tego materiału. Z kolei przedostawanie się wilgoci do budynku sprawia, że znacznie łatwiej jest rozwijać się w nim grzybom i pleśniom, co może prowadzić do problemów zdrowotnych domowników.

Styrodur – odpowiednik styropianu

Styrodur, czyli kolejny materiał izolacyjny, nadający się do ocieplenia domu, to tworzywo stosunkowo często mylone ze styropianem. Rzeczywiście, te materiały budowlane są dość podobne, a ich główną różnicą jest grubość. Styrodur, produkowany z polistyrenu, może wykazywać tę samą wartość izolacyjną co styropian przy zachowaniu mniejszej grubości. Sprawia to, że możesz oszczędzić miejsce w pomieszczeniach, a dodatkowo zyskać izolację wykonaną z odporniejszego na uszkodzenia i twardzego materiału. Warto jednak przy tym pamiętać, że styrodur jest droższy niż styropian.

Fot.: Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*