Akcesoria ogrodoweWyposażenie

Co wstawić do dużego ogrodu?

Co wstawić do dużego ogrodu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogród to wizytówka całego domu. Duża zielona przestrzeń można jednak sprawić duże kłopoty w aranżacji. Zobacz, co warto wstawić do dużego ogrodu. 

Strefa relaksu

W swoim ogrodzie, zwłaszcza jeśli jest on sporych rozmiarów, warto wyznaczyć strefę relaksu. Umieść w niej fotele ogrodowe, wygodną leżankę, hamak czy przestronną huśtawkę. Warto oddzielić ją od reszty ogrodu na przykład za pomocą kratki z wijącym się bluszczem. Dzięki temu będziesz w stanie w tym miejscu odpocząć i nabrać nowych sił. Gdy chcesz mieć możliwość korzystania z tego także w chłodniejsze dni, zdecyduj się na promiennik ogrodowy, który zapewni ci ciepło. 

Strefa biesiadna

Duży ogród doskonale nada się do robienia przyjść, biesiad czy grilla w gronie najbliższych. W tej części umieść przestronną altankę lub pawilon. Nie zapomnij, aby w tej strefie znalazły się także grille ogrodowe. Chcąc wprowadzić nastrojowe oświetlenie, zamontuj taśmy LED, lampki czy lampiony. W lecie pomyśl o lampie owadobójczej UV, aby uchronić się przed komarami.

Plac zabaw

Jeśli masz dzieci, przeznacz część swojego ogrodu na plac zabaw. Aranżując to miejsce, kieruj się upodobaniami swojej pociechy. Postawić możesz huśtawkę, zjeżdżalnię, piaskownicę, bramkę do piłki nożnej, siatkę do gry w badmintona czy drewniany domek.

Rabaty kwiatowe

Duży ogród to także duże możliwości w urządzeniu rabat kwiatowych. Warto posadzić w nim gatunku cieszące oko przez cały rok. Pamiętaj, aby dobierać poszczególne rośliny do swoich możliwości oraz do warunków panujących w ogrodzie. Jeśli rzadko bywasz w domu, nie wybieraj kwiatów wymagających ciągłego doglądania.

Grządki warzywne i sad owocowy

Posiadając duży ogród, możesz także postawić na uprawę warzyw oraz drzewek owocowych. Nie musisz się ograniczać, dzięki dostępnej przestrzeni. W swoim zielonym obszarze posadzić możesz kilka gatunków jarzyn, ziół czy wydzielić miejsce na truskawki. Pamiętaj jednak, że im większy ogród warzywny, tym więcej czasu będziesz musiał mu poświęcić. 

Podobnie będzie z zakładaniem sadu. Własne owoce smakują najlepiej, jednak także potrzebują odpowiedniej ilości uwagi i dobrej pielęgnacji. Tutaj do najważniejszych zadań będzie należeć podcinanie gałęzi, szczepienie drzew czy walka z różnymi szkodnikami. 

Do aranżacji dużego ogrodu trzeba się dobrze przygotować, ponieważ może to stanowić duże wyzwanie. Jednak osiągniesz upragniony efekt, gdy poświęcisz czas na dokładne rozplanowanie stref ogrodu i będziesz działać systematycznie.

Fot.: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*