Przechowywanie w przedpokoju – sposoby na małą przestrzeń

Małe mieszkania w blokach z wielkiej płyty nie oferują zbyt wiele miejsca na przechowywanie rzeczy. Nie należy jednak od razu rezygnować z rzeczy i żyć minimalistycznie. Wystarczy mądrze zaplanować przestrzeń, wówczas wszystko się zmieści.

Nawet najmniejszy przedpokój odpowiednio zagospodarowany może być najlepszym schowkiem, który pomieści wszystkie ubrania, buty i inne skarby. Ważne, aby mądrze zaplanować przestrzeń i opracować takie rozwiązania, która nie zagracą mieszkania, a je uporządkują.

Sukces tkwi w planowaniu

Specjalistami w dziedzinie upychania dużej ilości rzeczy na małych powierzchniach są Japończycy. Przeciętna czteroosobowa rodzina w kraju kwitnącej wiśni musi się zmieścić w 20- maksymalnie 30-metrowym mieszkaniu. To trudne. Łatwo sobie wyobrazić, jak mały musi być przedpokój w takim mieszkaniu. A przecież każdy ma kilka par butów, kurtki i inne domowe przedmioty. Ważne więc, aby mądrze zaplanować taką przestrzeń. Świetnie sprawdzają się zabudowane szafy i pojemniki w tego typu pomieszczeniach, układanie ubrań i rzeczy przypomina wówczas grę w tetris. Jednak jeżeli dobrze zaplanujemy przestrzeń i wybierzemy odpowiednie akcesoria, które pomogą nam zachować porządek, osiągniemy sukces.

Pojemniki, korytka i pokrowce

Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w pojemniki, pudełka, korytka oraz pokrowce różnego rodzaju. Pozwolą one schować wiele rzeczy w estetyczny sposób. Jednocześnie worki próżniowe dają możliwość włożenia do nich dużej ilości rzeczy i zmniejszenia ich objętości. Worki można włożyć w ozdobne pojemniki lub pokrowce, dlatego nawet na otwartym regale będą wyglądać atrakcyjnie.

Układanie piętrowe, dokładnie opisanych pudeł to również dobre wyjście z sytuacji. Warto jednak nauczyć się składać i układać ubrania w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Pudła z ubraniami, czy innymi rzeczami można układać jeden na drugim, co ogranicza do minimum zajętą powierzchnię. 

Praktyczne meble 

W niewielu mieszkaniach jest możliwość zamontowania zabudowanej szafy, chociaż jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie w przypadku przedpokojów. W przeciwnym razie warto rozważyć podwieszane szafki zwane pawlaczami. Zyskamy tym samym dużo powierzchni do przechowywania u góry, bez konieczności ograniczania jej na dole. Świetnym rozwiązaniem są również szafy, które mają niejako wbudowane skrytki i segregatory. Takie szafy-organizery zapewniają użytkownikowi przemyślane przechowywanie rzeczy. W przypadku butów warto zakupić szafkę na buty. Umożliwia schludne uporządkowanie posiadanego obuwia oraz zajmuje dużo mniej niż np. plastikowe pudła. Dobrym rozwiązaniem są również ławy. Wewnątrz niej jest wiele miejsca, a jednocześnie możemy na niej usiąść i komfortowo ubrać buty. 

Jak mądrze układać rzeczy?

Diabeł tkwi w szczegółach. Nawet najlepsze pudła, organizery, czy worki próżniowe się nie sprawdzą, jeśli mądrze tego wszystkiego nie poukładasz. Przede wszystkim warto układać rzeczy do góry zwłaszcza w przypadku małych, wąskich, lecz stosunkowo wysokich pomieszczeń. Warto kupować regały z pojemnikami lub pojemniki, które będziesz mógł ułożyć jeden na drugim. Do przechowywania ubrań świetnie sprawdzają się pokrowce na pościel, ponieważ z łatwością można je położyć jeden na drugim, zwłaszcza w przypadku odzieży sezonowej. Warto też zaplanować sobie przestrzeń w szafach.

W sklepach meblowych, czy z wystrojem wnętrz jest wiele gotowych rozwiązań i systemów stworzonych z myślą o małych domach. Oczywiście nie należy trzymać niepotrzebnych rzeczy. Jeśli wiesz, że dana rzecz już Ci nie posłuży, możesz rozważyć sprzedaż lub po prostu wyrzucić zniszczone ubrania i sprzęty. 

Tagi: , ,
Wiktoria Florek
Funkcjonalne wnętrza i ciekawe aranżacje to tematy, na które najchętniej tworzy wciągające treści. Copywritingiem zajmuje się od 2017 roku, czego efektem jest firma OpiszSię, którą prowadzi. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii.

Powiązane wpisy

0 Komentarzy

Napisz komentarz