Armatura łazienkowaWyposażenie

Jaka powinna być wysokość wanny?

Jaka powinna być wysokość wanny?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przy projektowaniu łazienki musimy zwrócić uwagę na wysokość wanny. Dzięki odpowiednim parametrom branie kąpieli będzie komfortowe i przyjemne. Sprawdź, ile powinny wynosić optymalne wymiary wanny.

Specjaliści od wykańczania wnętrz zgodnie twierdzą, że optymalna wysokość wanny od podłogi powinna wynosić 60 cm. Takie wymiary są najlepszym rozwiązaniem dla osób dorosłych o wzroście 165–180 cm, ponieważ wchodzenie i wychodzenie będzie dla nich bezpieczne i łatwe. Choć powyższe zalecenie jest najczęściej stosowane, to warto dostosować wysokość wanny do indywidualnych preferencji i wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich osób, które będą korzystać z wanny, w tym dzieci, osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się.

Jak dopasować wysokość wanny?

Problem z wchodzeniem do zbyt wysokiej wanny mogą mieć osoby w podeszłym wieku. Jeżeli w naszym domu mieszkają lub często przebywają seniorzy, zdecydujmy się na zamontowanie wanny (najlepiej wybrać model z siedziskiem ułatwiającym branie kąpieli), której wysokość od podłogi będzie wynosić około 50 cm. Takie rozwiązanie zastosujmy również w przypadku domowników mających trudności z poruszaniem się. Warto pamiętać też o antypoślizgowych dywanikach w pobliżu wanny, które zapewnią większe bezpieczeństwo oraz stabilność przy wchodzeniu i wychodzeniu. Możemy jeszcze zamontować rączki służące do podciągania i podparcia.

Z kolei osoby bardzo wysokie mogą pomyśleć o wyższej wannie i zdecydować się na model, którego wysokość od podłogi wyniesie nawet około 70 cm. Z pewnością wpłynie to na bardziej komfortowe użytkowanie wanny.

A co z dziećmi? Jeśli w naszym mieszkaniu nie brakuje najmłodszych domowników, weźmy pod uwagę również ich potrzeby. Nie musimy specjalnie obniżać wanny albo decydować się na niższy model, bo dzieci i tak szybko rosną. Świetnym rozwiązaniem będzie kupienie małego stołeczka bądź stopni, dzięki którym kilkuletnie dziecko z łatwością wejdzie do wanny. Dla bezpieczeństwa jednak towarzyszmy naszym pociechom podczas kąpieli.

Wskazane powyżej zalecenia dotyczące wysokości wanny dotyczą przede wszystkim standardowych modeli. W przypadku wanien z głęboką misą lub ciężkich, bardzo dużych i żeliwnych wytyczne mogą być inne.

Pamiętajmy także, aby wysokość wanny liczyć zawsze od poziomu już wykończonej podłogi. Co ważne, inaczej liczy się wysokość wanny wolnostojącej i tej w zabudowie. W przypadku ewentualnych nóżek również je trzeba wziąć pod uwagę przy wyliczaniu właściwej wysokości.

Szerokość i długość wanny

Szerokość wanny zazwyczaj wynosi od 69 cm do 140 cm. W szerszych modelach z pewnością wygodniej się relaksuje, jednak ich czyszczenie bywa utrudnione i wymaga wejścia do środka. A jak jest z długością wanny? Do wyboru mamy modele od 100 cm do 190 cm. Dłuższe umożliwiają swobodne ułożenie się nawet bardzo wysokim osobom, ale nie sprawdzą się w małych łazienkach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W mniejszych pomieszczeniach zakup krótszej wanny zazwyczaj okazuje się koniecznością.

Warto mieć na uwadze, że użytkowanie wanny o większych wymiarach wiąże się również z długim czasem oczekiwania na jej napełnienie oraz bardzo dużym zużyciem wody. Może to być tym bardziej kosztowne, gdy wodę musimy ogrzewać we własnym zakresie, korzystając na przykład z elektrycznych bojlerów.

Zdj. główne: Deconovo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*