UrządzeniaWyposażenie

Czy warto zainwestować w piec na pellet? Sprawdzamy!

Czy warto zainwestować w piec na pellet? Sprawdzamy!
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Świadomość ekologiczna Polaków jest na coraz wyższym poziomie. Nowe budynki powstają zgodnie z coraz bardziej rygorystycznymi regulacjami prawnymi, dotyczącymi sposobu ogrzewania. Liczne dotacje na ekologiczne źródła ogrzewania sprawiają, że pellet szybko zyskuje na znaczeniu. To czyste i wydajne paliwo stałe, które powinno być spalane w specjalnym kotle pelletowym.

Kiedy warto wybrać kocioł na pellet?

Pellet to paliwo stałe, które teoretycznie można spalać w każdym piecu, jednak w przypadku zwykłych kotłów będzie to nieefektywne. Żeby ogrzewanie było wydajne, należy zainwestować w specjalny piec na pellet – ewentualnie kupić urządzenie, w którym można spalać różne paliwa (np. pellet i drewno, pellet i ekogroszek).

Piec na pellet powinien być wyposażony w podajnik i zasobnik paliwa. Każdy kocioł może współpracować z instalacją centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednocześnie piec pelletowy może być wolnostojącym kominkiem, który nie wymaga osobnego pomieszczenia technicznego. 

Na zakup kotła na pellet powinny zdecydować się osoby, które chcą ogrzewać budynek paliwem stałym, ale jednocześnie mają na uwadze ochronę środowiska. Biomasa jest bowiem paliwem ekologicznym. W procesie spalania pelletu do środowiska ulatnia się tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej roślina pobrała z atmosfery.

W przypadku wolnostojącego pieca na pellet kocioł może pełnić funkcję kominka, a także być elementem dekoracyjnym. Sprawdzi się także umieszczony w kotłowni, szczególnie w domach pozbawionych dużych pomieszczeń gospodarczych.

To również urządzenia łatwe w użytkowaniu i niemal bezobsługowe. Proces spalania kontroluje procesor, który dozuje paliwo i powietrze tak, by utrzymać pożądaną temperaturę. Użytkownik musi tylko raz na kilka dni załadować do pojemnika worki z pelletem i usunąć popiół. Z jednej tony pelletu powstaje jedynie kilka kilogramów popiołu, który można wykorzystać jako nawóz. Popiół z biomasy ma bowiem wysokie pH i odkwasza glebę.

Jakie są moc i cena pieców na pellet?

Inwestor musi dobrać kocioł pelletowy dostosowany do ogrzewania danego budynku. Należy założyć, że 1 kW pozwala ogrzać ok. 15 mkw. powierzchni. Jak łatwo obliczyć, do ogrzania domu o powierzchni 150 mkw. wystarczy piec na pellet o mocy ok. 10 kW.

Stosowanie zbyt wydajnych kotłów jest nieuzasadnione. Przez większość sezonu grzewczego piece pracują z mocą nominalną, mniejszą od mocy maksymalnej. Jeżeli moc będzie zbyt wysoka, kocioł spali większe ilości pelletu, co wiąże się ze spadkiem efektywności. Jednocześnie im wyższa moc kotła, tym droższy jest piec pelletowy. Kotły o wyższej mocy sprawdzą się, jeżeli piec jednocześnie ogrzewa wodę użytkową. Wówczas należy wybrać kocioł na podstawie mocy projektowej i planowanego zużycia c.w.u. w gospodarstwie.

Ważne, żeby urządzenie spalające pellet było kotłem wysokiej jakości. Zaleca się kotły najwyżej klasy piątej. Spełniają one surowe normy PN-EN 303-5:2012. Należy założyć, że piec pelletowy 5 klasy kosztuje ok. 10 000 zł.

Warto zwrócić uwagę także na wymiary pieców na pellet. Najmniejsze z nich mają ok. 80 cm wysokości, te większe – ponad 100 cm wysokości i ok. 60 cm szerokości. Kotły na pellet są więc tak kompaktowe, że nie wymagają dużego pomieszczenia technicznego.

Jakie dodatkowe funkcje powinien mieć kocioł na pellet?

Większość urządzeń ma automatyczne podajniki, które znacząco upraszczają obsługę. Użytkownik musi jedynie raz na kilka dni uzupełnić pojemnik workami z pelletem. Jednocześnie kocioł powinien być wyposażony w system kontroli spalania, który dozuje optymalną ilość paliwa. 

Istotną funkcją jest też automatyczny system oczyszczania, dzięki któremu kotła nie trzeba czyścić ręcznie. W urządzeniach dobrej jakości wymiennik jest czyszczony nawet kilka razy dziennie. Ma to korzystny wpływ na efektywność spalania, ponieważ osad zalegający na wymienniku obniża sprawność energetyczną. Jeżeli wymiennik jest regularnie czyszczony, kocioł może osiągnąć wydajność zbliżoną do urządzeń spalających ekogroszek. Piec pozbawiony funkcji automatycznego czyszczenia generuje mniej ciepła. Inne przydatne funkcje to: automatyczna zapalarka i samoczyszczący się palnik.

Piec pelletowy powinien zapewniać moc grzewczą odpowiednią dla domu o danej kubaturze. Poza tym liczą się wymiary, funkcjonalność i ergonomia obsługi kotła. Im więcej praktycznych funkcji ma piec na pellet, tym mniej kłopotliwe jest ogrzewanie budynku. 

Po zakupie urządzenia grzewczego kocioł należy zamontować i skonfigurować. Wymaga to specjalistycznej wiedzy, więc warto skorzystać z pomocy fachowca. Dobrze ustawiony piec na biomasę będzie wytwarzać biały lub szary dym. Czysta będzie też komora spalania kotła.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*