Czy można zorganizować ognisko w ogrodzie?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon na ogniska. Czy jednak jest to legalne?

Według Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. poprzez palenie można utylizować tylko i wyłącznie odpady zielone niepodlegające selektywnemu zbieraniu. Ponieważ w całej Polsce obecnie wprowadzony jest nakaz segregacji odpadów zielonych, niestety ognisko w celu spalenia liści jest nielegalne. 

Innym rodzajem jest ognisko rozpalone w celach rekreacyjnych, a więc ogniska “z piwkiem i kiełbaską” są jak najbardziej dopuszczalną formą spędzania czasu na działce. Musimy się tylko upewnić, że miejsce jest zgodne z przepisami przeciwpożarowymi, według których ognisko musi znajdować się przynajmniej:

  • 100 m od krawędzi lasu,
  • 10 m od miejsca składowania płodów rolnych,
  • 4 m od sąsiadującej działki,
  • w bezpiecznej odległości od innych materiałów łatwopalnych.

Przed rozpaleniem warto przygotować wąż ogrodowy bądź piasek na wypadek zbyt intensywnych płomieni, a także ostrzec sąsiadów, aby nie spotkała nas nieprzyjemność w postaci donosu sąsiedzkiego z powodu niosącego się dymu.

Tagi: ,
Studentka polonistyki. Kiedy nie pisze i nie majsterkuje, planuje, jak w mieszkaniu zmieścić więcej książek i kubków do herbaty. Specjalistka od domykania budżetu nawet z kolejną (zbędną) dekoracją do salonu w niezbędnych wydatkach.

Powiązane wpisy

Brak powiązanych wpisów

0 Komentarzy

Napisz komentarz