Tkaniny i dekoracje

Zasłony – na jaki materiał się zdecydować?

Zasłony – na jaki materiał się zdecydować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zasłony pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Pomagają uchronić prywatność domowników, a także stanowią barierę pomiędzy mocnymi promieniami słońca a wnętrzem domu. Dlatego najlepiej wybrać te z materiału, który wytrzyma długie lata.  

Aby zasłony posłużyły Ci jak najdłużej, musisz o nie odpowiednio dbać. Jednak warto pomyśleć zawczasu i wybrać materiał, który nie gniecie się, jest odporny na zniszczenia, a przy okazji będzie spełniać główną funkcję – ochrony przed światłem. Ponieważ zasłony szyte na wymiar to zazwyczaj niemały wydatek, nie warto dodatkowo oszczędzać na materiale – inwestycja ta zwróci się, gdy przez parę lat nie będziesz musiał kupować nowych. W tym artykule przedstawiamy przegląd materiałów na zasłony – sam wybierz odpowiedni!

Dlaczego wybór materiału jest ważny? 

Nie tak łatwo wybrać materiał, który będzie pasować do wystroju wnętrza – nie tyle pod kątem kolorystyki i wzoru, co właśnie samych cech fizycznych. Zbyt ciężki materiał może całkowicie zepsuć lekkość estetyki boho lub nowoczesny wygląd minimalistycznego salonu. Warto także pamiętać, że to, co pasuje do naszych wnętrz, zależy także od pory roku. W lecie lepiej prezentują się zasłony zwiewne, a zimą takie, które zatrzymują ciepło w środku i nadają wnętrzom przytulny charakter. 

>> Zobacz też: Tanie i popularne dekoracje do sypialni z IKEA

Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić wymagania pielęgnacyjne danego materiału. Lepiej inwestować w te, które łatwo da się wyczyścić, a przy okazji ciężko je pobrudzić czy zniszczyć. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy posiadasz dzieci.

Materiał na zasłony 

  • Aksamit – aksamit to gruba tkanina, która pokryta jest z jednej strony delikatnym, połyskliwym meszkiem. Ze względu na dobór nici można wyróżnić różne rodzaje aksamitu – bawełniany, jedwabny, wełniany, a nawet poliestrowy. Aksamit należy regularnie odkurzać, nie używać do prania detergentów, a także pamiętać, że  wystawiona na długotrwałe działanie słońca tkanina zacznie blaknąć. 
  • Tafta – może występować jako tkanina gładka lub plisowana. Wyróżnia się błyszcząca powierzchnią, która świetnie odbija światło i tworzy z nim niezwykłe kompozycje. Jest ciężka i sztywna. Źle wyprana tafta może już nigdy nie wrócić do swojej pierwotnej formy, dlatego należy czytać oznaczenia na metkach. 
  • Żakard – to tkanina występująca także w modzie, będąca wyznacznikiem luksusu. Jest to dwustronny materiał o ciężkiej fakturze, który często wzbogacony jest mocnymi akcentami kolorystycznymi i ornamentami. Często dodaje się do niego sztuczne włókna, by był podatny na układanie. 
  • Woal – to mieszanka bawełny i poliestru o bardzo lekkiej strukturze. Woal jest zwiewny i choć jego powierzchnia nie jest przejrzysta, przepuszcza promienie słoneczne – dlatego jeśli zależy Ci tylko na prywatności, to dobry wybór. Należy prać go ręcznie.
  • Welwet – nazywany też pluszem wątkowym, gdyż runo tworzone jest właśnie z wątku. Welwet wywodzi się z tej samej grupy tkanin, co aksamit (plusze). Należy czyścić go wilgotną szmatką z drobną ilością detergentu i nie prać w temperaturze powyżej 30 stopni.

Jak dobrać kolorystykę? 

Warto pamiętać także, że wybór materiału zależy bezpośrednio od pokoju – jego zastosowania i metrażu. Tylko we wnętrzach o dużej przestrzeni możemy pozwolić sobie na ciężkie, wykwintne zasłony – podkreślą one elegancki charakter pokoju, jednak mogą również go optycznie zmniejszyć. Dlatego w małych pokojach lepiej powiesić w oknie zasłony z materiałów lekkich i przewiewnych. Nie zdominują one aranżacji. 

Jeśli chodzi o kolorystykę, warto kierować się zasadą kontrastu. Jeśli ściany są jednokolorowe i stonowane, przy wyborze zasłon możesz puścić wodze wyobraźni i postawić na mocny akcent kolorystyczny, a nawet wyraźny deseń. Jednak jeśli we wnętrzu pojawia się np. wzorzysta tapeta, bardzo trudno będzie dobrać zasłony inne, niż te bardzo stonowane. Chyba, że podoba Ci się poczucie eklektycznego chaosu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*