Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płytek z kamienia. Jak jednak wybrać te idealne dla Ciebie? Dzięki nam dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru.
Przy kupowaniu wapienia należy pamiętać, że jest on bardzo miękkim kamieniem. Jego matowa, nieprzetworzona forma sprawdzi się w pomieszczeniach o surowym charakterze. Występuje on także jako płytki wypolerowane na wysoki połysk – takie rozwiązanie dobrze wpasuje się w minimalistyczny styl wnętrza. Będzie wymagało jednak nieco częstszej konserwacji, aby utrzymać ich pierwotny błysk.
Warto wspomnieć, że wapień świetnie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym, gdyż doskonale przewodzi ciepło. Kamień ten jest dostępny w wielu kolorach. Możesz wybrać nie tylko klasyczne białe czy beżowe płytki, ale też chociażby czarne, niebieskie lub zielone.
Onyks to półprzezroczysty kamień, który może przypominać szkło. Wykładanie płytek z tego materiału to stosunkowo trudna praca, gdyż jest on dość kruchy. Miłośnicy bogato zdobionych pomieszczeń z pewnością docenią jednak wyjątkowy wygląd każdego kafelka. Delikatne, falowane wzory będą pasować do wyszukanych wnętrz. Często opisuje się je jako pasiasty marmur o jedwabistym połysku. Onyksowe płytki występują w różnych kolorach, a niektóre z nich łączą w sobie kilka odcieni jednej barwy. Na rynku można spotkać głównie ich jasne warianty, ale bez problemu znajdziesz także zielone i ciemne opcje.
Marmur jest często wybierany, ze względu na swój luksusowy charakter oraz wysoką trwałość. Świetnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach. Występuje w różnej formie. Niektóre płytki mają bardziej jednolity, a inne osobliwy prążkowany lub żyłkowany wzór. Zainteresowani tym kamieniem mogą wybierać głównie spośród różnych odcieni bieli i szarości. Należy jednak wspomnieć, że wykładanie marmuru może sprawiać trudności. Ze względu na wysoką twardość, do jego cięcia potrzebne są specjalistyczne narzędzia.
Miłośnicy ciemnych, ziemistych wnętrz powinni zwrócić uwagę na płytki łupkowe. Występują one jako kamienie w różnych odcieniach szarości i brązów. Ich chropowate wykończenie będzie wyglądało świetnie w pomieszczeniach o surowym charakterze. Sprawdzą się m.in. w łazience czy kuchni. Płytkami łupkowymi można wyłożyć nawet palenisko, z uwagi na ich ognioodporność. Należy też dodać, że każdy kafelek ma nieco inną, łuskowatą strukturę. Zapewni tym samym wyjątkowy wygląd Twojego wnętrza.
Płytki z trawertynu dodają pomieszczeniom szlachetności. Często wybiera się je zamiast marmuru do wykładania dużych powierzchni, gdyż są tańsze. Cechują się przy tym jednak podobnymi, żyłkowanymi wzorami. Nieobrobiony trawertyn ma porowatą strukturę, która ma tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. Wypolerowane płytki mają natomiast połysk zbliżony do marmuru. Mogą być wykorzystywane m.in. w kuchniach i łazienkach. Często wykłada się je także w salonach i dużych salach. Trawertyn występuje głównie w odcieniach beżu i szarości.
Zdj. główne: Jannet Serhan/unsplash.,com