RemontŚciany i podłogi

Zmiana koloru fugi – sprytne patenty

Zmiana koloru fugi – sprytne patenty
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie fugi pozwoli nam szybko odświeżyć kuchnię lub łazienkę. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak pomalować fugi, by wyglądały świetnie!

Jak prawidłowo malować fugi

1. Stosuj farbę przeznaczoną do fug

Wiele osób nadal stosuje farby akrylowe do malowania fug. Jest to jednak ogromny błąd. Niestety łazienka czy też kuchnia są często narażone na działanie wilgoci. Farba akrylowa z czasem może się łuszczyć, dlatego nie powinna być stosowana do takich renowacji.

Aby fugi wytrzymały dłużej, trzeba kupić specjalną farbę do fug. Jest odporna na wilgoć oraz ścieranie. Nowoczesne preparaty do malowania fug produkowane są na bazie wysokiej jakości spoiwa polimerowego. Dodatkowo mają w sobie specjalne wypełniacze oraz środki modyfikujące, by farba była wyjątkowo odporna. 

Wybierz taką, która ma formę pisaka, ponieważ znacznie łatwiej jest ją nanosić na powierzchnię fug. Sama farba to jednak nie wszystko – do tubki należy dodać również pigment, za pomocą którego uzyskamy zadowalający nas kolor.

2. Przygotuj fugi do malowania

Zanim pomalujesz fugi na wybrany kolor, należy je dokładnie oczyścić i odtłuścić. W fugach zbiera się brud, kurz, resztki oleju, a także kamień, który nie wygląda zbyt estetycznie. 

Należy użyć specjalnego środka do czyszczenia fug, który pomoże Ci doczyścić je przed malowaniem. Warto na początku nałożyć go na fugi, a następnie odczekać około godzinę, by rozpuścił wszystkie zabrudzenia. Można użyć również osobnego środka do pozbycia się kamienia z płytek. Fugi warto czyścić za pomocą szczotki, by dobrze je wymyć. Do małych powierzchni idealna okazuje się szczoteczka do zębów o twardym włosiu. 

3. Dokładnie pokryj fugi renowatorem

Fugi znacznie prościej jest odmalować za pomocą renowatora w pędzelku lub ze specjalną gąbką, za pomocą której pokrywa się ich powierzchnię. W przypadku opakowania z dozownikiem należy lekko docisnąć butelkę do fugi i przesunąć ją w dół. Po nałożeniu ok. 1 m² pozostaw farbę do wyschnięcia na około 30 minut. Po tym czasie weź gąbkę z ostrą powierzchnią – odpowiednia będzie ta do mycia naczyń – i zacznij zmywać nadmiar farby.

Pamiętaj, że pełny czas schnięcia farby wynosi około 2 godzin, a twardość powłoka osiągnie po 48 godzinach. Dlatego należy się spieszyć ze zmyciem nadmiaru farby z kafelków, by nie pozostała ona na ich powierzchni. 

Innym sposobem jest pokrywanie fug za pomocą pisaka. Jest on o wiele prostszy w użyciu, ponieważ można dostać go w różnych odcieniach, bez potrzeby mieszania farby z pigmentem. Końcówkę pisaka należy przyłożyć do fugi i z jego pomocą ją pomalować. Za pomocą jednego pisaka pokryjesz około 200 metrów fug – jest więc wyjątkowo oszczędny.

Czy warto rozjaśniać lub przyciemniać fugi?

Niestety fugi z biegiem czasu mogą stać się o wiele ciemniejsze, co nie wygląda zbyt estetycznie. W Internecie znajdziemy bardzo wiele patentów na rozjaśnianie lub przyciemnianie fug, jednak mogą one być czasochłonne i nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Lepiej więc jest poświęcić ten czas na próbę wyczyszczenia i renowacji fug za pomocą farby lub renowatora w pisaku.

Pamiętaj jednak, by przed nałożeniem farby lub renowatora na fugi koniecznie je doczyścić oraz wysuszyć. Na wilgotnej powierzchni nowa powłoka się nie utrzyma. Jeśli nie masz pewności co do koloru farby, możesz nałożyć jej niewielką ilość na mało reprezentacyjną część fug. W ten sposób dowiesz się, czy wybrany kolor będzie współgrał z kafelkami oraz resztą kuchni lub łazienki.

Zdjecie główne: Anna Shvets/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*