Materiały budowlaneRemont

Projekty domów typu stodoła – top 5

Projekty domów typu stodoła – top 5
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łączą tradycję i nowoczesność, wygodę i praktyczność – domy typu stodoła zachwycają coraz więcej osób. Sprawdziliśmy, które projekty wywołują szybsze bicie serca i wzrost endorfin.

Czym charakteryzuje się dom typu stodoła?

Dom typu stodoła, jak sama nazwa wskazuje, przypomina wiejską stodołę, ale w odmienionej, nowoczesnej formie. Uwagę zwraca przede wszystkim jego prosta i mało skomplikowana bryła z dwuspadowym dachem, liczne przeszklenia (zapewniające bliski dostęp do natury i światła słonecznego) oraz doskonale rozplanowany układ pomieszczeń.

Warto zaznaczyć, że wzniesienie tego typu budynku jest dość szybkie i łatwe, co przekłada się na niższy koszt inwestycji w porównaniu z budową tradycyjnego domu. Ponadto bez problemu wpasuje się w każdy krajobraz i okolicę (nawet jeśli dysponujemy dość wąską działką), nie będzie też problemu z jego urządzeniem. Dom typu stodoła daje duże możliwości aranżacyjne. Dominuje poczucie przestronności, szczególnie w przypadku wysokiego i efektownego salonu. Z powodzeniem można urządzić go w niemal każdym stylu.

Elewacja takiego domu zwykle wykonana jest z różnych materiałów, aby nieco ożywić i uatrakcyjnić prostą bryłę. Na ścianach możemy zatem zobaczyć drewno, blachę, kamień lub płytkę klinkierową.

Wybraliśmy pięć projektów domów typu stodoła, które wyróżniają się doskonałym designem oraz praktycznością.

Nowoczesna stodoła piętrowa

Domy typu stodoła zbudowane na planie prostokąta, są często parterowe. W tym przypadku projekt obejmuje dwie kondygnacje. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi 181 metrów kwadratowych. Do tego dochodzi jeszcze wbudowany dwustanowiskowy garaż liczący ponad 46 metrów kwadratowych. Ponadto sypialnia na poddaszu jest z balkonem. W elewacji dominuje jasny tynk, jednak całość wzbogacona jest drewnianymi profilami oraz kamieniem łupanym.

Dwie stodoły, jeden dom

Projekt zakłada użytkowe poddasze, a całość ma ponad 124 metry kwadratowe powierzchni. Zastosowano tutaj jednak zupełnie inny schemat budowy – połączono dwie stodoły, z czego druga to po prostu stylowa wiata garażowa na dwa samochody. Choć dom nie jest przesadnie duży, to jednak nie można odmówić mu ciekawego designu.

Stodoła w wersji mini

90 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej to stosunkowo niewiele w przypadku domu, jednak zaprojektowano go w bardzo przemyślany sposób, by zapewnić komfort kilkuosobowej rodzinie. Strefa dzienna znajduje się na parterze, a sypialnie na poddaszu, z czego każda ma własny balkon. Dach pokrywa jasna blacha, a elewację uzupełniają drewniane panele.

Wymarzony projekt nowoczesnej stodoły?

Ta propozycja różni od poprzednich przede wszystkim elewacją. Zastosowano tutaj nie drewno, lecz płytki klinkierowe w kilku odcieniach. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie. Wnętrze jest jasne, szczególnie salon z kominkiem, który doświetlony jest z trzech stron. Powierzchnia użytkowa domu wynosi niemal 119 metrów kwadratowych. Do budynku przylega jednostanowiskowy garaż. Można też zaadaptować poddasze, co da kolejne 20 metrów kwadratowych. 

Nie dom, ale domek letniskowy typu stodoła

Nowoczesna stodoła doskonale nadaje się nie tylko w przypadku domu, ale również domku letniskowego niewymagającego pozwolenia na budowę. Jego kształt pozwala świetnie wykorzystać i zagospodarować przestrzeń, odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu natury. Domek ma zaledwie 36,31 metrów kwadratowych powierzchni, na którą składa się salon z aneksem kuchennym, łazienka, pomieszczenie gospodarcze oraz antresola (plus jeszcze taras od frontu). Jasny tynk połączono z drewnianą okładziną o ciepłej barwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*