Okna i drzwiRemont

Montaż ościeżnicy regulowanej – jak to zrobić?

Montaż ościeżnicy regulowanej – jak to zrobić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowo zamontowana ościeżnica jest gwarancją sprawnie funkcjonujących drzwi. Podpowiadamy, co jest potrzebne oraz jakie kroki trzeba podjąć, aby tego dokonać.

W kwestii ościeżnic do drzwi do wyboru mamy dwie opcje – o stałej szerokości lub regulowaną. Coraz częściej wybiera się dzisiaj tą ostatnią, ponieważ bez trudu można samemu ją zamontować, a co więcej, pozwala na estetyczne wykończenie drzwi.

Niezbędne narzędzia

Zamocowanie ościeżnicy regulowanej nie będzie możliwe bez odpowiedniego przygotowania. W skład potrzebnego do tego zadania sprzętu wejdą na pewno:

  • wkrętarka,
  • młotek,
  • nóż,
  • śrubokręt krzyżakowy i płaski,
  • pianka montażowa,
  • silikon,
  • rozpórki,
  • drewniane kliny,
  • poziomica.

Pomiar otworu drzwiowego

Zanim jeszcze przystąpi się do właściwych działań, bardzo ważnym etapem jest dokładne zmierzenie otworu drzwiowego, w którym montowana będzie ościeżnica. Według zaleceń producentów otwór ma być 2 cm szerszy i 1–1,5 cm wyższy niż ościeżnica. Przed montażem należy sprawdzić, czy krawędzie ścian są dobrze przygotowane, czyli przede wszystkim zadbać o to, aby były równe.

Przygotowanie

Po rozpakowaniu ościeżnicy w pierwszej kolejności, warto dokładnie zapoznać się z dołączoną instrukcją. Upewnij się również, czy nie brakuje żadnego z elementów ramy i innych potrzebnych części.

Montaż

W tym momencie przychodzi czas na złączenie ze sobą poszczególnych segmentów.

Pierwszy krok stanowi zespolenie ze sobą wszystkich fragmentów składających się na ościeżnicę. Odbywa się to za pomocą specjalnych łączników znajdujących się w zestawie. Niezwykle istotne jest zachowanie idealne równych kątów prostych, dlatego trzeba kontrolować to przez całą pracę.

Następnie, jeszcze przed umieszczeniem ościeżnicy w ścianie, należy zamocować zawiasy, umieszczając je w przeznaczonych do tego otworach i dokręcając je.

Kolejny etap stanowi dokładne nałożenie warstwy silikonu na dolną krawędź ościeżnicy.

Właśnie teraz można przenieść ramę i umieścić ją w otworze drzwiowym.

Co dalej?

Po zamontowaniu ościeżnicy sprawdza się przy użyciu kątownika, czy w każdym rogu występuje kąt prosty. Kolejnym narzędziem, po które warto sięgnąć jest poziomica, dzięki której upewnisz się co do zachowania pionów i poziomów. Jeśli wartość ta nie jest właściwa, to położenie ościeżnicy można wyrównać za pomocą drewnianych klinów. Wystarczy wsunąć je we właściwe miejsca. Służą one również do zablokowania ramy w otworze.

Na etapie unieruchomienia ościeżnicy potrzebna będzie rozpórka. Najpierw ustaw jej szerokość, tak aby była zgodna z wymiarami otworu, a potem zamontuj ją w dolnej części.

Kiedy ościeżnica jest już zaklinowana, to przed ostatecznym jej zamocowaniem dobrze upewnić się, czy skrzydło drzwiowe jest z nią kompatybilne oraz czy zawiasy są dopasowane.

Jeśli wszystko się zgadza, to możesz przystąpić do mocowania ościeżnicy. Polega to na zrobieniu otworów w ścianie i umieszczeniu w nich kołków lub kotwic oraz wkręceniu ich. Na każdej ze stron powinny znajdować się 2–3 takie mocowania.

Zabezpieczenie ościeżnicy odbywa się poprzez wypełnienie pozostałej szczeliny pianką montażową. Kiedy pianka wyschnie, można pozbyć się klinów i rozpórki oraz w razie takiej potrzeby obciąć nożem nadmiar wypełniacza. Na koniec na piankę wystarczy nałożyć silikon, a następnie listwę maskującą.

Brakuje tylko drzwi. Jeśli po nałożeniu będą one działać prawidłowo, to znaczy, że cel został osiągnięty.

Zdj. główne: Jorge Flores/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*