RemontŚciany i podłogi

Masa szpachlowa do ścian – jaka jest najlepsza?

Masa szpachlowa do ścian – jaka jest najlepsza?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masa szpachlowa służy do wygładzania powierzchni ścian i sufitów. Aby naprawić ubytki lub wyrównać ścianę, będzie Ci potrzebny niezawodny produkt. Podpowiemy, jak odpowiednio go wybrać.

Gdzie możesz użyć masy szpachlowej?

Masa szpachlowa może być nakładana na tynki cementowe, beton, tynki cementowo-wapienne, płyty gipsowo-kartonowe. Za jej pomocą uzupełnisz ubytki na ścianach, a także wygładzisz powierzchnię ścian do malowania. Można również pozbyć się rys, które pojawiają się np. po osiadaniu nowego budynku. Masą szpachlową można również spoinować płyty kartonowo-gipsowe, by miały jednolitą powierzchnię.

Aby uzyskać gładki efekt, należy wybrać masę szpachlową o odpowiedniej ziarnistości. Po jej nałożeniu będzie widoczna niewielka chropowatość, ale dobór odpowiedniego produktu na pewno da nam świetny efekt wizualny.

Gładź czy masa szpachlowa?

Oprócz masy szpachlowej można wybrać również gładź. Jest ona odpowiednia do wygładzania dużych powierzchni, np. sufitów. Niestety nie uzupełni ona luk w wypadku ubytków oraz pęknięć, ponieważ jest zbyt rzadka. W tym wypadku lepszym wyborem jest masa szpachlowa i naprawcza. 

By uzyskać naprawdę gładki efekt końcowy, zaleca się położenie dwóch warstw gładzi, a wcześniej użyć masy naprawczej. Niedoskonałości na ścianie pokryje również tynk. Dobrym wyborem są gładzie gipsowe, które służą głównie względom estetycznym – nadają ścianie satynowego wykończenia.

Masa szpachlowa będzie odpowiednia wtedy, gdy:

  • chcemy wyrównać powierzchnię ściany i zaspoinować płyty kartonowo-gipsowe,
  • na ścianie jest wiele niedociągnięć – ubytków, bruzd i pęknięć.

Gładź z kolei jest idealna do wykończenia ścian pod np. farby satynowe, które choć piękne, to uwypuklają każdą niedoskonałość.

Jaką masę szpachlową wybrać?

Do szybkich napraw oraz zmniejszenia widoczność bruzd i pęknięć idealna jest masa szpachlowa szybkoschnąca, w odcieniu czystej bieli. Rysy i pęknięcia szybko zakryjesz masą polimerowo-cementową lub polimerową, która bardzo dobrze utrzymuje się na powierzchni ściany i wnika w ubytki.

Większe ubytki, w tym dziury, potrzebują produktu bardziej gęstego i wzmocnionego, dlatego w tym wypadku polecana jest masa wzmacniana z włóknem szklanym.

Innej masy szpachlowej należy używać do spoinowania płyt gipsowych. Odpowiednia będzie polimerowa masa do beztaśmowego spoinowania płyt. Podczas spoinowania ważna jest redukcja obciążeń, wynikających z różnic łączonych materiałów. Tu potrzebne są produkty z włókna celulozowego lub dyspersje tworzyw sztucznych.

Masa szpachlowa do łazienki

Łazienka oraz inne pomieszczenia, w których występuje wysoka wilgotność powietrza, wymagają użycia nieco bardziej wytrzymałej masy szpachlowej. Aby ściana nie była narażona na działanie wody, najlepiej jest użyć masy szpachlowej naprawczej, a także polimerowo-cementowej. W tym produkcie liczy się również szybki czas schnięcia i twardość. Przy samym wygładzaniu ścian odpowiednia będzie gładź cementowa, dająca estetyczne wykończenie pod farbę lub płytki.

Masy szpachlowe – gotowe, czy w proszku?

Wielu producentów poleca masy szpachlowe gotowe od razu do użytku. Mają gęstą konsystencję i łatwo je nakładać na powierzchnię ściany. Są jednak o wiele droższe niż masy szpachlowe w proszku do rozrabiania z wodą. Dodatkowo nie można ich rozcieńczać, a produkt sproszkowany pozwala nam na wyrobienie odpowiednio gęstej masy.

Jeśli nie masz doświadczenia z wygładzaniem ścian, spróbuj kupić gotową masę szpachlową. Jest łatwiejsza w użyciu i nie wymaga posiadania informacji o odpowiednich proporcjach produktu w stosunku do wody. Co ważne, możesz kupić ją w niewielkich wiaderkach, jeśli musisz załatać tylko małą dziurę czy rysę na ścianie. Masy szpachlowe w workach sprzedawane są po 3 lub nawet 10 kg i będą odpowiednie do wygładzania większej powierzchni ściany lub sufitu.

Przed nałożeniem masy szpachlowej koniecznie sprawdź, w jakich pomieszczeniach można ją nakładać oraz czy jest odpowiednia do łatania ubytków w ścianach.

Zdj. główne: Mockup Graphics/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*