Materiały budowlaneRemont

Jak tanio wyremontować mieszkanie?

Jak tanio wyremontować mieszkanie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wydaje się, że remont mieszkania wiąże się z tygodniami prac, ogromnym bałaganem,  nerwami i jeszcze większymi wydatkami. Wcale nie musi tak być. Remont można przeprowadzić niskim kosztem, ale z równie dobrym efektem. Jak?

Na początek – dobry plan

Zanim przejdziemy do jakichkolwiek prac, musimy na spokojnie przemyśleć zakres remontu i krytycznie przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom – które z nich wymagają konkretnej przemiany, a które tylko lekkiego odświeżenia.

Na ten etap warto poświęcić więcej czasu i sporządzić dokładną listę. Im więcej szczegółów uwzględnimy, tym potem wszystko pójdzie sprawniej i unikniemy przykrych (i kosztownych) niespodzianek. Dodatkowo pozwoli to lepiej oszacować koszty remontu. Pamiętajmy, że tanio nie oznacza wcale brzydko.

Ekipa remontowa czy własne ręce?

Prace remontowe nie zawsze muszą wiązać się z zatrudnieniem profesjonalnej ekipy. Wiele z nich można wykonać samodzielnie. Wszystko zależy od rodzaju i skali tychże robót.

Gdy nie da się uniknąć zatrudnienia fachowców, nie decydujmy się na pierwszą lepszą ekipę, lecz porównajmy przynajmniej kilka z nich. Najlepiej oczywiście sprawdzi się ktoś z polecenia rodziny czy znajomych, którzy mają już remont za sobą i są zadowoleni.

Malowanie ścian i… płytek

Zmiana koloru ścian potrafi całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu zupełnie innego charakteru. Jeśli ściany nie wymagają skomplikowanych poprawek, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować je samodzielnie. Pamiętajmy przy tym o suficie, który również trzeba odmalować oraz o zabezpieczeniu podłogi i mebli folią malarską.

Nie wszyscy mają świadomość, że w sklepach bez problemu znajdziemy farby do płytek (zwykła farba się do tego nie nadaje). To doskonały sposób na szybką metamorfozę łazienki czy kuchni bez konieczności skuwania kafelków, co wiązałoby się z zatrudnieniem fachowców i zakupem nowych płytek.

Tanim rozwiązaniem jest też wyklejenie ścian tapetą w wybranym wzorze bądź wykonanie dekoracyjnej ściany – imitującej cegłę, kamień czy beton.

Układanie paneli podłogowych

Jeśli nasza podłoga wymaga wymiany, wówczas można pokusić się o samodzielnie ułożenie paneli podłogowych. Nie wymaga to szczególnych umiejętności czy wiedzy budowlanej. Pozwoli też zaoszczędzić na kosztach robocizny.

Inną możliwością jest zakrycie jej wykładziną, która jest stosunkowo tania i łatwa w montażu, a przy tym wytrzymała i odporna na zabrudzenia. Ponadto na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów i kolorów, że nikt nie powinien mieć problemu z jej dobraniem.  

Renowacja starych mebli

Świetnym sposobem na oszczędności jest renowacja niektórych elementów wyposażenia. Niekiedy może okazać się, że wystarczy tylko pomalować komodę w korytarzu i wymienić w niej uchwyty, aby odzyskała swój blask. Wielokrotnie polecane są także eleganckie okleiny, które potrafią w kilka chwil zamienić stolik z białym blatem w marmurowy.

W kuchni gotowe komplety i wolnostojące sprzęty

O ile remont salonu wydaje się dość prostą sprawą, bo już choćby wymiana kompletu wypoczynkowego daje duży efekt, to jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku kuchni.

Tutaj najtańszą opcją jest odświeżenie poprzez wymianę samych frontów szafek. Wówczas nie będzie potrzeby demontaż wszystkich mebli. Jeśli zaś planujemy zakup całkowicie nowych mebli, wówczas tańszym wariantem nie są meble robione na zamówienie przez stolarza, lecz gotowe zestawy dostępne w sklepach.

Zwróćmy też uwagę na sprzęty – lodówka, zmywarka czy kuchenka mikrofalowa wolnostojąca będzie dużo tańsza od modeli przeznaczonych pod zabudowę.

Dodatki zmieniają wnętrze

Pamiętajmy, że samymi dodatkami można skutecznie odmienić wnętrze czy podnieść jego standard. Wystarczy zmiana tekstyliów, poduszek, narzuty, zasłon czy dywanu. Doskonale sprawdzą się najróżniejsze lustra, obrazy, lampy i świece.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*