RemontŚciany i podłogi

Harmonogram remontu – zaplanuj go krok po kroku

Harmonogram remontu – zaplanuj go krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Remont to raczej obowiązek, a nie przyjemność. Jak go zaplanować, by przebiegł sprawnie i bezproblemowo?

Dla wielu osób już samo słowo „remont” powoduje ból głowy. Nie ma co się dziwić, jest to kosztowna i często bardzo problematyczna inwestycja. Szczególnie w przypadku większych modernizacji. Dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować i wszystko szczegółowo zaplanować. 

1. Przemyśl – co dokładnie chcesz zrobić

Zanim zamówimy ekipę remontową lub sami przystąpimy do działania musimy postanowić, jakie prace chcemy wykonać. Czy zależy nam na generalnym remoncie, czy na kosmetycznych zmianach (przemalowaniu ścian, przestawieniu czy dokupieniu mebli itp.). 

Poza tym warto się zastanowić, czy jak już rozpocznie się bałagan, to nie warto przy okazji np. wymienić grzejników, co planowaliśmy zrobić w najbliższej przyszłości. Chodzi o to, by uniknąć kolejnego remontu za kilka miesięcy, który będzie się wiązał z dodatkowymi kosztami. Dlatego tak ważne jest ustalenie remontowych priorytetów i ustalenie dokładnego planu działania. 

2. Ustal swoje możliwości finansowe

Remont to jedno, a płatność za niego to drugie. Dlatego na wstępie musimy ustalić, jakim budżetem dysponujemy i czy jesteśmy w stanie pokryć koszty wszystkich zaplanowanych inwestycji. Jeśli mamy zbyt mało pieniędzy, może warto się wstrzymać z inwestycją np. do przyszłego roku, kiedy będziemy mogli zrobić wszystkie niezbędne rzeczy i dodatkowo np. wymienić zużyty już sprzęt AGD? Warto trzymać się zasady „raz, a dobrze”. 

3. Ustal, od którego pomieszczenia chcesz zacząć

Jeśli planujesz remont więcej niż jednego pomieszczenia – ustal, które będzie pierwsze. Warto to skonsultować z wykonawcami. Być może np. w przypadku wymiany podłóg remont będzie musiał być prowadzony w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Trzeba to jednak wcześniej omówić z fachowcami, by uniknąć ewentualnych problemów i nieporozumień. 

4. Kup rzeczy potrzebne do remontu

Jeśli remont wykonuje ekipa remontowa, to trzeba ustalić, czy kleje, gładzie szpachlowe, farby kupujemy my, czy też fachowiec wszystkim zajmie się za nas. To drugie jest z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem. Jeśli jednak obowiązek ten należy do nas, trzeba poprosić specjalistę o listę zakupów. 

Meble czy sprzęty, które planujemy wymienić, warto trzymać ofoliowane np. w garażu, by podczas remontu nie przeszkadzały i nie uległy zniszczeniu. 

5. Zabezpiecz rzeczy, które zostają

Jeśli nie mamy możliwości wyniesienia mebli i ozdób z mieszkania, to musimy je odpowiednio zabezpieczyć, by nie zostały np. zachlapane farbą. W tym celu warto owinąć je folią streczową, którą możemy kupić w każdym sklepie budowlanym. 

6. Weź kilka głębokich oddechów i ruszaj z remontem!

Zanim ekipa remontowa zacznie pracę, warto przygotować się na to, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Dlatego trzeba mieć pozytywne nastawienie i wziąć kilka głębokich oddechów!

Zdj. główne: immo RENOVATION/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*