RemontŚciany i podłogi

Glazura, gres, terakota – jakie są różnice?

Glazura, gres, terakota – jakie są różnice?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Część osób, które nigdy nie przeprowadzały remontu, ma problem z odróżnieniem niektórych materiałów wykończeniowych. Jakie są różnice między glazurą, gresem, a terakotą? Czym cechują się te produkty?

Co to jest glazura? Zalety i wady płytek fajansowych

Glazura (potocznie płytki fajansowe) to materiał wykończeniowy produkowany z zanieczyszczonego kaolinu, zabezpieczony szkliwem, dzięki czemu jest niemal w 100% odporny na nasiąkanie wodą. Tego typu płytki są kruche, podatne na uszkodzenia mechaniczne i dość lekkie.

Do zalet glazury należy wytrzymałość na obciążenia, wysoka odporność na grzyby, pleśń oraz środki chemiczne, dzięki czemu łatwo usuniemy z niej wszelkie zabrudzenia. Plusem tego produktu jest też duża dekoracyjność, bogaty wybór kolorów, faktur i rozmiarów. Warto wspomnieć, że glazura może być zastosowana w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Co to jest gres? Zalety i wady płytek gresowych

Płytki gresowe są wytwarzane ze szlachetnej odmiany kamionki (mogą być naturalne – wymagają wówczas impregnacji – lub szkliwione), która najpierw jest prasowana, a następnie wypalana w temperaturze 1300 stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do glazury są odporne na zmienne warunki atmosferyczne (mrozoodporne), dzięki czemu sprawdzą się nie tylko w domu, ale też np. na tarasie lub balkonie.

Płytki wykonane z gresu są też bardzo twarde (nie pękają pod wpływem uderzeń), wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji (nie są podatne na zabrudzenia). Ich zaletą jest też niska nasiąkliwość (poniżej 0,5%). Dużą popularnością cieszy się gres drewnopodobny oraz imitujący beton czy kamień. Tego typu materiał pozbawiony jest też wapiennych wykwitów typowych np. dla naturalnego betonu lub kostki brukowej, nie wymaga też pielęgnacji. To trwałe i estetyczne rozwiązanie na lata.

Co to jest terakota? Zalety i wady płytek kamionkowych

Terakota (nazywana potocznie płytkami kamionkowymi) powstaje z drobnoziarnistej oczyszczonej gliny. Jest twardym i wytrzymałym materiałem wykończeniowych (choć nie aż tak, jak gres) znanym w budownictwie od tysięcy lat. Terakota jest też bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż glazura. Jej nasiąkliwość wynosi 3%. 

Najczęściej jest wykorzystywana do wykończenia podłóg, choć może też być naniesiona na ściany. Terakotę można stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – sprawdzi się i w kuchni i w łazience.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płytek?

Skoro wiemy już, czym różnią się podstawowe rodzaje płytek dostępne na rynku, warto wspomnieć, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby nie żałować dokonanej inwestycji. Kluczowe kwestie, jakie należy przeanalizować podczas wizyty w sklepie, to:

  • klasa ścieralności (określana skrótem PEI), 
  • antypoślizgowość, 
  • nasiąkliwość (nie powinna przekraczać 3%), 
  • rozmiar (do najpopularniejszych rozmiarów należy 60×60, 90×60, 45×45),
  • cena (nie kupujmy najtańszych dostępnych płytek),
  • grubość,
  • rektyfikacja (dzięki niej możemy zastosować minimalną ilość fugi),
  • właściwości chemiczne,
  • wytrzymałość na zginanie.

Jak widać, zarówno gres, glazura, jak i terakota to produkty niepozbawione wad i zalet. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi dokonacie świadomego wyboru materiału wykończeniowego.

Zdjęcie główne: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*