Wyposażenie przydomowego warsztatu – co warto mieć?

Przydomowy warsztat można zorganizować nawet w garażu albo w piwnicy. Wystarczy tylko dobrze wykorzystać przestrzeń i zaaranżować każdą wolną ścianę czy fragment podłogi. Sprawdź, jak wybrać wyposażenie przydomowego warsztatu.

Blat z odpowiednim oświetleniem

Podstawą przydomowego warsztatu jest przestrzeń robocza. Ta powinna składać się z długiego blatu z odpowiednim oświetleniem. Trudno o dzienne światło w garażu czy w piwnicy, dlatego trzeba postawić na solidne lampy nad blatem roboczym. Poza tym przyda Ci się także oświetlenie dodatkowe, najlepiej przenośne, aby podczas prac technicznych dotarło światło do trudno dostępnych miejsc. Wielkość blatu dopasuj do całego pomieszczenia, a pod nim umieść szafki. Nie powinny być one przypadkowe. Lepiej postawić na solidne materiały, dość ciężkie, aby podczas pracy nie uległy zniszczeniu. Tuż przy blacie muszą znajdować się gniazdka elektryczne, aby z łatwością można było podłączyć sprzęt.

Miejsce do przechowywania

Droiazgi takie jak śrubki czy klucze, warto mieć zawsze przy sobie. Właśnie dlatego dobrym sposobem jest zamocowanie specjalnych organizerów nad blatem. Wykorzystasz je do ułożenia akcesoriów, a także drobnego sprzętu. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne ścianki warsztatowe z haczykami. Będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz pod ręką.

Jeśli Twoje pomieszczenie na to pozwala, umieść regały drewniane albo metalowe. Konstrukcja powinna być solidna, a półki znosić duże obciążenie. Regały mogą być np. zamocowane na krótszej ścianie w garażu. Dobrze jest od razu przemyśleć sposób przechowywania, czyli np. umieścić na półkach specjalne skrzynie albo pojemniki. Od razu je opisz, abyś wiedział co, gdzie się znajduje. Mając regał w przydomowym warsztacie swobodnie zaparkujesz auto, a jednocześnie zyskasz miejsce do przechowywania. Często przenosisz swoje narzędzia i akcesoria? W takim razie postaw na mobilny wózek narzędziowy, który szybko przetransportujesz np. z garażu na zewnątrz.

Wyposażenie przydomowego warsztatu – zacznij od tego!

No dobrze, masz już zorganizowaną przestrzeń i teraz czas na wyposażenie warsztatu w sprzęt i akcesoria. Co Ci się przyda na dobry początek? Zobacz naszą listę:

  • młotki,
  • śrubokręty,
  • klucze – płaskie, nasadowe i imbusowe,
  • kombinerki i ściągacze,
  • wiertarka,
  • skrzynka na narzędzia,
  • wyrzynarka,
  • imadło,
  • piła tarczowa,
  • szlifierka kątowa.
Tagi:
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, autorka bloga Rozdomowiona i przedsiębiorca. Dom to jej oaza bezpieczeństwa, miejsce do wypoczynku, a także pracy. Z przyjemnością urządziła swoje cztery kąty, korzystając z łatwo dostępnych mebli, dekoracji oraz sprzętu. Chętnie dzieli się swoimi praktycznymi poradami, redagując teksty.

Powiązane wpisy

0 Komentarzy

Napisz komentarz