Oświetlenie

Ozdabiamy dom za pomocą oświetlenia

Ozdabiamy dom za pomocą oświetlenia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Możemy ozdobić dom sztuką, kolorowymi farbami, tkaninami, bibelotami i moglibyśmy tutaj wymienić jeszcze mnóstwo przykładów, ale ozdabianie światłem jest najbardziej interesujące. Dzięki niemu możesz wyróżnić różne miejsca w domu, stworzyć nastrojowe otoczenie, jasne, przestronne i świeże salony lub jadalnie i wiele innych. Zabawa światłem w trakcie aranżacji również kieruje się paroma zasadami, więc w poniższym poradniku powiemy Ci, do czego służy poszczególne oświetlenie.

Oświetlenie ogólne

Podstawą całej aranżacji jest oświetlenie ogólne, zapewniające równomierne oświetlenie w całym pomieszczeniu i doświetlające przestrzeń bardziej funkcjonalnie niż estetycznie. Cechą światła ogólnego jest to, że zwykle jest to oświetlenie bezpośrednie, które powinno być sterowane przez urządzenie ściemniające w celu uwzględnienia zmian w świetle dziennym.

Żyrandol centralny może być najczęściej stosowanym źródłem światła ogólnego i stanowić ważny element wystroju pomieszczenia. Żyrandole ozdobne lub dzieła sztuki świetnie prezentują się w pomieszczeniu i przyciągają wzrok. Muszą im towarzyszyć inne warstwy, ponieważ samo centralne źródło światła nie rzuca bardzo pięknych cieni, ani nie może wnieść do pomieszczenia prawdziwego ducha. Powszechnie uważa się, że ten uproszczony schemat oświetlenia zdecydowanie nie wystarczy, aby stworzyć przyjazną przestrzeń.

Nastrój

Spraw, by pomieszczenie było przyjemne, tworząc „kałużę” światła, które niweluje cienie spowodowane przez oświetlenie ogólne. To także ważny element aranżacji pomieszczenia. W przypadku lamp biurkowych najlepiej jest użyć solidnego stolika bocznego lub konsoli, w przeciwnym razie ukrycie przewodów może być trudne. Przełóż przewody przez dyskretne otwory w powierzchni. Trzymaj gniazdo blisko oprawy (jest to szczególnie przydatne, gdy jesteś na etapie projektowania nowego domu). Ponieważ oświetlenie nastrojowe jest zwykle warstwą oświetleniową znajdującą się najbliżej poziomu oczu, ważne jest, aby używać filtrów, aby odizolować odblaski od nieestetycznych, nagich żarówek. Jeśli odsłonięta żarówka jest widoczna od dołu, nadaje się również do typu ogólnego.

Wybierz mniejszą moc do nastrojowego oświetlenia – w przeciwieństwie do oświetlenia zadaniowego, żarówki o dużej mocy są zbyt mocne i nieodpowiednie. Mocniejsze żarówki wymagają również większych opraw, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń między żarówką a materiałem. Jeśli światło w Twoim pokoju w dużym stopniu opiera się na nastrojowym oświetleniu, jaśniejsze odcienie są najlepszym wyjściem, by wpuścić jak najwięcej światła. Jeśli chcesz mieć nastrojowy, klimatyczny wygląd, ciemniejsze odcienie są strzałem w dziesiątkę.

Oświetlenie zadaniowe

Jak sama nazwa wskazuje, oświetlenie zadaniowe to dowolne źródło światła używane do określonego zadania, takiego jak czytanie lub gotowanie. Ze swej natury światła te muszą być mocniejsze niż większość innych źródeł. Jednak zawsze używaj ich w połączeniu z odpowiednim oświetleniem otoczenia, aby uniknąć zmęczenia oczu z powodu ostrego kontrastu między jasnymi i ciemnymi obszarami.

Czytanie i miejsce pracy to tylko niektóre z miejsc, w których oświetlenie zadaniowe jest najbardziej potrzebne. Lampa z ramieniem świetnie prezentuje się na biurku, a elastyczna lampka do czytania zamontowana w pobliżu wezgłowia jest idealna do czytania przed pójściem spać. Oświetlenie lustrzane dobrze sprawdza się w łazience. Kuchnia to kolejny obszar, w którym należy włączyć oświetlenie zadaniowe, aby przygotowywanie posiłków było łatwiejsze i bezpieczniejsze. Elementy oświetleniowe pod szafkami, wpuszczane oprawy typu downlight nad stołem warsztatowym czy długie i niskie oświetlenie wiszące nad wyspą to tylko niektóre opcje

Otoczenie

Kolejnym poziomem oświetlenia jest oświetlenie ambientowe, które jest idealnym partnerem dla tego tradycyjnego. Oba typy mają ważne cechy wspólne – są głównie funkcjonalne i służą do oświetlania całego obszaru. Główną różnicą między nimi jest kierunek światła. Oświetlenie ambientowe jest oświetleniem pośrednim, a więc jest bardziej miękkie niż oświetlenie ogólne – ponieważ zwykle nie wykorzystuje downlightów, nie wytwarza atrakcyjnych cieni. Pomyśl o zamontowanych na ścianie lampach, które mogą oświetlać ściany, podświetlanych panelach lub ukrytych, które mogą emitować światło na suficie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*