Remont raczej nie budzi miłych skojarzeń. Wiadomo, że na koniec czeka nas odmienione mieszkanie. Jednak sam proces planowania, a później doglądania fachowców lub robienia wszystkiego samodzielnie, może być bardzo męczący.
Wiadomo, że na koniec czeka nas dużo satysfakcji, zwłaszcza jeśli większość prac wykonaliśmy sami. W przypadku kuchni pracy jest bardzo dużo. Podpowiadamy – jak zaplanować remont kuchni!
Czeka Was remont kuchni? Lepiej wszystko dokładnie zaplanujcie, jest to klucz do sprawnego i udanego remontu. Oto nasze wskazówki.
Zanim rozpoczniecie remont kuchni, warto poszukać inspiracji. Zobaczyć, co może Wam się spodobać, jakie meble i sprzęt AGD są praktyczne. Gdzie umieścić piekarnik i lodówkę. Warto zaczerpnąć inspirację z czasopism wnętrzarskich oraz instagramowych kont o tej tematyce. Kopalnią natchnienia jest także Pinterest. Pamiętaj, że kuchnię urządza się na lata, dlatego lepiej wybierać ponadczasowe połączenia, jak np. szare kafelki z drewnianym blatem.
Poza wyglądem bardzo ważna jest także funkcjonalność. Kuchnia dobrze rozplanowana to taka, w której bez przeszkód przygotujesz posiłki, możesz bez trudu otworzyć każdą szafkę oraz lodówkę. Dobrze jeśli wszystko jest pod ręką – od przypraw po naczynia. Praktyczność to podstawa.
Aby rozpocząć remont kuchni, musisz mieć projekt. Szczególnie jeśli remont zlecasz ekipie budowlanej. Fachowcy powinni mieć wszystkie wytyczne co do milimetra – gdzie wisieć mają szafki, ile centymetrów ma mieć blat roboczy, gdzie będzie stała lodówka. Wszystko to jest bardzo ważne. Możesz posiłkować się programami graficznymi, które pozwalają na samodzielne stworzenie projektu, jednak często są one płatne. Mamy na to radę. O profesjonalne wsparcie w tym zakresie poprosić można specjalistów w IKEA, BRW, Forte oraz Leroy Merlin. Wybrani pracownicy mają dostęp do programu, który pozwala stworzyć projekt, a później drukuje listę konkretnych mebli, które będą Ci potrzebne do jego realizacji. W zasadzie dzięki temu oszczędzić można wiele pracy. Wykonanie takiego szkicu jest zupełnie bezpłatne i niezobowiązujące. Jeśli będziesz chciał użyć innych mebli, nic nie stoi na przeszkodzie. Projekt już masz!
Po rozplanowaniu co i gdzie będzie stało, warto usiąść do planowania budżetu. Remont kuchni wraz ze zmianą sprzętu AGD to koszt około 10–20 tys. zł. Poza szafkami trzeba pamiętać również o płytkach, specjalnej farbie do ścian, zakupie pędzli, folii ochronnej oraz gruntu, do tego szpachli, papieru ściernego, taśmy malarskiej i wałków. Wszystko to generuje koszty. Najdroższy z całej tej puli jest z pewnością sprzęt AGD. Jak można przyoszczędzić?
Przede wszystkim należy wszystko rozpisać. Każdą najdrobniejszą rzecz. Świetnie sprawdzi się do tego program Excel, który od razu zsumuje wydatki. Takie wyliczenia pozwolą nam wykluczyć lub zamienić poszczególne elementy, które generują duże koszty. Na rynku budowlanym jest przecież wiele zamienników, które są tańsze i niekoniecznie gorsze.
Zdjęcie główne: pexels.com/Polina Tankilevitch