W dobie pandemii wiele osób zaczęło pracować zdalnie. W związku z tym wideokonferencje stały się bardzo popularne. Jak zadbać o tło podczas spotkania online?
Gdy wybuchła pandemia koronawirusa, praca zdalna stała się czymś powszechnym. W związku z tym, większość firm zaczęła organizować wideokonferencje. I chociaż minęło już trochę czasu, to sporo przedsiębiorstw nadal pozwala swoim podwładnym pracować z domu. Należy pamiętać, że podczas spotkań online warto zadbać o to, jak się prezentujemy i jakie tło widać na ekranie monitora.
Wideokonferencja ma tak naprawę takie same reguły, jakby odbywała się na żywo. Dlatego niedopuszczalne jest siadanie do komputera i włączanie kamerki, gdy siedzimy w piżamie, z rozczochranymi włosami itp. Tak samo nie będzie dobrze prezentował się za nami np. zlew brudnych naczyń. Należy zadbać o to, by wokół panowała cisza, a otoczenie wyglądało estetycznie. To pokazuje, że okazujemy szacunek naszemu rozmówcy i traktujemy spotkanie online poważnie.
Największą popularnością na spotkaniach online cieszy się tło ukazujące biblioteczkę z książkami. Wygląda to ładnie, a jednocześnie pokazuje, że jesteśmy oczytani. Oczywiście warto zadbać o to, by książki, które inni widzą na ekranie monitora, były wartościowe i nikogo nie obrażały.
Dobrym tłem podczas wideokonferencji będzie też gładka, jednolita ściana. Eksperci zalecają, by unikać wzorzystych tapet, które mogą rozpraszać naszego rozmówcę i odwracać uwagę.
W internecie dostępne są też specjalne parawany czy modułowe ścianki działowe, które świetnie sprawdzą się jako tło do wideokonferencji, a poza tym można je ustawiać w wielu różnych miejscach – w zależności od potrzeby.
Nie każdy ma w domu czy mieszkaniu odpowiednie tło, które sprawdziłoby się w trakcie wideokonferencji. Warto wiedzieć, że w niektórych programach, jak np. popularnym Microsoft Teams, jest funkcja rozmytego tła. W pracy home office okazuje się ona niezastąpiona, szczególnie, jeśli w ciągu dnia może niespodziewanie zajść konieczność połączenia się z kimś przez kamerkę.
Można też ustawić odpowiednie tło – np. biznesowe, dzięki czemu każdy ma możliwość dopasowania go do charakteru wideokonferencji. To duże ułatwienie dla wielu użytkowników, którzy nie chcą pokazywać wnętrza swojego mieszkania lub nie mają miejsca, które stanowiłoby idealne tło podczas rozmowy online.
Zdj. główne: visuals/unslash.com