Artykuł sponsorowany
Łazienka jest pomieszczeniem, które musi być praktyczne, ale też służyć relaksowi. Warto więc, żeby była nie tylko ładna, ale też solidnie zrobiona. Podstawą w każdej łazience są płytki ceramiczne. Ten materiał jest odporny na wilgoć, nie nasiąka wodą i nie niszczy się tak szybko, jak na przykład drewno, dlatego to kafelki są najczęściej wybierane do łazienek. Zobacz, jak odpowiednio wybrać płytki łazienkowe i jak uniknąć popularnych błędów.
Łazienka to miejsce, gdzie często rozlewa się woda, podłoga jest mokra, a domownicy chodzą tam najczęściej na boso. Mokra stopa na śliskich kafelkach to ogromne niebezpieczeństwo. Przy wyborze płytek podłogowych weź pod uwagę to, jakie są śliskie. Zdecydowanie zrezygnuj z płytek szlifowanych na połysk. Nie tylko szybko zetrą się i stracą ładny wygląd, lecz także będą bardzo śliskie i mogą powodować poważne niebezpieczeństwo wypadku.
Często zdarza się tak, że wzór płytek idealnych na podłogę okazuje się być przeznaczony na ściany. Można pomyśleć – nic wielkiego, przecież nikt tego nie sprawdza. Owszem, nie ma przewidzianych kar za położenie płytek ściennych na podłodze i na odwrót.
Problemem jest tu jednak wytrzymałość płytki. Kafelki ścienne są znacznie cieńsze i nie są zaprojektowane do znoszenia dużych ciężarów, takich jak meble czy stale nadwyrężająca je waga człowieka. Jeśli wybierzesz płytki niezgodnie z ich przeznaczeniem, prawdopodobnie skończy się to szybkim pęknięciem kafelków i kolejnym remontem. Szeroką ofertę najróżniejszych płytek ceramicznych znajdziesz na stronie cer-land.pl.
By urządzić łazienkę w ciemnych barwach, musi być ona naprawdę duża. Zazwyczaj to pomieszczenie ma zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni, a ciemne kolory jeszcze pomniejszają wizualnie przestrzeń. W małej łazience postaw na jasne kafelki, a w ciemnych barwach dobierz dodatki, takie jak ręczniki, mydelniczka czy półki. Akcesoria, takie jak jasne lampy i duże lustra, pomagają optycznie powiększyć łazienkę i sprawiają, że pomieszczenie nie jest klaustrofobiczne.
Kolejnym bardzo częstym błędem jest niedopasowanie rozmiaru płytki do wielkości łazienki. W dużych przestrzeniach świetnie sprawdzają się duże kafelki, z kolei małe powierzchnie lepiej pokryć małymi płytkami. Zamiana tych proporcji może dać wręcz komiczny efekt. Pomieszczenie, w którym całą ścianę pokrywają 4 płytki nie wygląda za ciekawie, a do tego optycznie może wydawać się mniejsze niż w rzeczywistości.
Często zdarza się tak, że ludzie po wymierzeniu powierzchni ścian czy podłogi, gdzie zamierzają położyć kafelki, kupują dokładnie taką ilość, jaka jest potrzebna do jej pokrycia. Na pozór jest to logiczne postępowanie, jednak przy kładzeniu płytek, docinaniu ich i dopasowywaniu, część z nich się uszkadza, wyszczerbia czy pęka niespodziewanie. Takie sytuacje trzeba przewidzieć już na etapie kupowania kafelków i kupić je z lekkim zapasem. Popularnie przyjmuje się, że należy kupić 5-10% więcej płytek niż to konieczne.
Remont w domu to okazja to popuszczenia wodzy fantazji, jednak przy projektowanie tak trudnego miejsca, jakim jest łazienka, wymaga myślenia realistycznego. W łazience o wymiarach 4×4 metry nie zmieści się zbyt wiele gadżetów, a płytki w niej powinny być jasne i małego rozmiaru, by optycznie powiększyć przestrzeń. Przy kupowaniu kafelków pamiętaj o naszych radach. Lepiej uczyć się na cudzych błędach.