Dziecko na każdym etapie rozwoju otoczone jest zabawkami i gadżetami edukacyjnymi. Często jest ich na tyle dużo, że warto znaleźć alternatywny sposób ich przechowywania i segregowania – nie tylko po to, by uniknąć chaosu, ale również nauczyć pociechę dobrych nawyków porządkowania.
Sposobów na przechowywanie zabawek jest mnóstwo. Jednak problem rodzi się w małych wnętrzach, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. W tym artykule przedstawiamy ergonomiczne rozwiązania na składowanie dziecięcych rzeczy bez niepotrzebnego zaśmiecania pomieszczenia.
Pokój dziecięcy musi rosnąć wraz z dzieckiem – chyba że stać cię na coroczną utratę pieniędzy i nerwów podczas remontu. Gdy tylko dziecko wyrośnie z łóżeczka, rozplanuj pokój z podziałem na części – kącik zabaw, część edukacyjną z biurkiem, a także część sypialniano-użytkową.
Kącik zabaw może być wyznaczony przy pomocy kolorowego dywanu, gumowej maty lub nawet plastikowego płotka (dla młodszych dzieci). To w tym miejscu Twoja pociecha może używać zabawek, to tam warto je składować i dbać o to, by dziecko regularnie sprzątało. Dzięki temu wyznaczysz wyraźne granice już od najmłodszych lat.
Zwłaszcza w małych mieszkaniach warto uskutecznić rozwiązania mające na celu maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. A takiej wbrew pozorom jest mnóstwo! Zazwyczaj pod parapetami, które można zabudować i stworzyć wygodne szafki z półkami, a także pod łóżkiem.
W zależności od wysokości, na jakiej znajduje się materac, możesz przechowywać zabawki w niskich, materiałowych pojemnikach, które bez trudu kupisz w markecie budowlanym lub sklepach z elementami wyposażenia wnętrz. Świetnie sprawdzą się także… pudełka po butach! Pod łóżkiem nie są one widoczne, nie trzeba ich więc obklejać w ozdobny papier ani przejmować się ich estetyką – mają spełniać głównie funkcję użytkową.
Wszyscy uwielbiają funkcjonalne meble – takie jak sofa z pojemnikiem na pościel, stoliki kawowe z dodatkowymi szufladami lub pufy ze schowkiem w środku. Te ostatnie doceniają zwłaszcza rodzice. Pufy z pojemnikiem to świetne rozwiązanie, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.
Pamiętaj, aby dobierać meble, uwzględniając zdanie swojego dziecka. Zapewne zainteresuje się różnokolorowymi meblami, które wprowadzą radosny eklektyzm do jego pokoju. Możesz kupić małe pufy w różnych kolorach – niedługo Twoje dziecko zacznie przyprowadzać znajomych, a pufy przydadzą się nie tylko do składowania zabawek.
Oprócz puf możesz zaopatrzyć się również w ławki z podnoszonym siedziskiem. Działają na takiej samej zasadzie, jednak pomieszczą one więcej osób i więcej zabawek. A jeśli odczuwasz stolarskie zapędy, możesz wykonać je nawet własnoręcznie – i to z palet!
Jeśli absolutnie nie masz możliwości sprytnego wykorzystania pozornie zajętej przestrzeni, możesz postawić na rozwiązanie uniwersalne – pojemnik na zabawki. Zajmie on odrobinę więcej miejsca niż to, co uda Ci się upchać pod materacem, jednak bez wątpienia ma jedną zaletę. Wszystko składujesz w jednym miejscu.
W dużych sklepach z elementami wyposażenia wnętrz znajdziesz kufry plastikowe, drewniane, materiałowe – jakie tylko chcesz. Pamiętaj tylko, by wybrać opcję łatwą do czyszczenia. Lepiej, by w pokoju dziecięcym nie osadzał się kurz i nie rozwijały roztocza.
A jeśli o alergiach i roztoczach mowa… wiesz jak często należy prać pluszaki Twojego dziecka, aby ich użytkowanie było bezpieczne i higieniczne? Pluszaki przeznaczone dla niemowląt, które często lądują nie tylko w pulchnych rączkach, lecz również w dziecięcych ustach, należy prać aż dwa razy na miesiąc. Zabawki starszych dzieci wystarczy raz na dwa miesiące.
Dziecięce ubrania zazwyczaj nie zajmują aż tyle miejsca, co ubrania w Twojej garderobie. Dzięki temu szafa w pokoju dziecięcym może pomieścić również zabawki, gry i edukacyjne gadżety. Wystarczy parę dodatkowych półek lub specjalne organizery, które pozwolą Ci posegregować rzeczy.
I pamiętaj – pozwól dziecku zrobić to z Tobą! W końcu to jego zabawki, a więc to ono powinno wiedzieć, jak o nie odpowiednio dbać i zachować porządek.