Praca w domu

Jak pracować w domu mając dzieci? Zdradzamy patenty!

Jak pracować w domu mając dzieci? Zdradzamy patenty!
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W 2020 roku każdy pracownik biurowy musiał nagle dostosować się do nowej rzeczywistości – pracy zdalnej. Szybko okazało się, że może być ona wygodniejsza i efektywniejsza niż praca stacjonarna. Jednak przed największym wyzwaniem stanęli rodzice małych dzieci, które również zostały uziemione w domach. 

Praca zdalna z małymi dziećmi w domu może być problematyczna. Maluchy nie potrafią dysponować swoim czasem tak jak nastolatkowie, potrzebują ciągłej uwagi i ciężko wytłumaczyć im realia pracy zdalnej. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, by jako rodzic na pełen etat móc również skupić się na swojej karierze – nawet z domu. Podpowiadamy, jak zorganizować swoją pracę online z dziećmi w domu. 

Podziel obowiązki z partnerem

Jeśli Twój partner również pracuje zdalnie, podział obowiązków powinien być o wiele prostszy. Natomiast jeśli pracuje stacjonarnie, spróbuj wynegocjować w pracy elastyczne godziny, w ramach których możesz przejąć obowiązki zawodowe, gdy Twój partner przejmie pałeczkę opieki nad dziećmi. 

>> Zobacz też: Co powinno znaleźć się w każdej skrzynce z narzędziami?

Jeśli do tej pory wasze pociechy spędzały większość czasu w przedszkolu lub podstawówce, dostosowanie do nowej rzeczywistości może być z początku trudne – jednak solidarnie dzieląc się obowiązkami, szybko rozpracujecie sposób na to, by pracować z domu i nie zwariować.

Porozmawiaj z dzieckiem

Nawet jeśli Twój maluszek ma 4 latka, warto postawić na szczerą rozmowę, w której wyjaśnisz dziecku, że to, że jesteś w domu, nie oznacza, że jesteś na urlopie czy wakacjach. Przedstaw wyjątkowość sytuacji, opowiedz o swoich obowiązkach – dziecko poczuje się docenione, jeśli postanowisz porozmawiać z nim „poważnie”.

Ustal, że w czasie kiedy Ty robisz swoją robotę, ono zajmuje się swoją – mogą to być kolorowanki, puzzle czy czytanki. Ważne, by dziecko zajęło się nimi chociaż na 20 minut, w czasie których Ty możesz ruszyć ze swoimi obowiązkami. 

Zrób listę gier i zabaw – zapychanek czasu

Jak już zostało wspomniane, Twoja pociecha w czasie Twojej pracy musi mieć do wykonania swoje zadania. Czasami trudno na bieżąco wymyślić grę lub zabawę, która nie pojawiła się w planie dnia w ciągu ostatnich 3 dni. Dlatego warto zrobić listę wszystkich gier planszowych i puzzli, które posiadasz w domu, a następnie dopisać do niej gry i zabawy słowne oraz takie bez żadnych akcesoriów. Uzbrój się także w zapas kolorowanek, kredek i kartek, które mogą stanowić Twoje koło ratunkowe, gdy nie będziesz miała innego pomysłu na zabawę. 

Wyznacz przestrzeń zabawy i pracy 

Wyznaczenie przestrzeni zawodowej i przestrzeni relaksu ma sens nawet bez dzieci w domu – pozwala oddzielić życie prywatne od pracy. Jednak jeśli posiadasz dzieci, podstawową zasadą powinno być wyznaczenie granic – „to jest moje biuro” , „to jest Twoje miejsce do zabawy”. Możesz nawet kupić specjalną matę lub kawałek wykładziny, którym wyznaczysz granice przestrzeni do zabawy – dzięki temu również unikniesz zabawek i fragmentów układanek rozrzuconych po całym domu. 

Zrób listę zadań!

Nie tylko dla siebie, ale także dla dzieci. Nie tylko uda Ci się tak zdobyć chwilę dla siebie, ale również nauczysz je organizacji i dobrego zarządzania swoim czasem. Jeśli w dodatku przedstawisz im to jako ciekawą formę spędzania czasu – np. kto dokładniej wypełni swoje cele na dany dzień, kto “odhaczy” więcej punktów itd. – może im się to po prostu spodobać! 

Jeśli mieszkasz ze starszymi dziećmi, na liście umieść też oczywiście obowiązki domowe – niech stanowią dla Ciebie pomoc i uczą się dbać o swoje otoczenie. 

Zaplanuj przerwy z dziećmi

Wielu rodziców chwali sobie pracę zdalną w interwałach. Ten system pomaga im skupić się na konkretnych zadaniach biurowych, a także pozwala na spędzenie czasu z dziećmi, które chociaż po części zaspokajają swoje pragnienie uwagi. 

Długość odcinków pracy i przerw musisz dopasować do wieku dziecka, a także jego usposobienia – niektóre pociechy potrafią godzinami siedzieć nad kolorowanką i skupiać się na niej, inne po pięciu minutach zaczynają się nudzić. Na początku spróbuj systemu godzina pracy – 15 minut przerwy, a następnie dowolnie zmieniaj proporcje w zależności od potrzeb. 

Daj sobie czas na wyciszenie 

Żeby nie zwariować, Ty też musisz mieć czas na odpoczynek. Praca zdalna z dziećmi w domu to wcielanie się w dwie role naraz – a to może być wykańczające. Jeśli mieszkasz z partnerem, ustalcie, w jakie dni każdy z was ma czas dla siebie – na gorącą kąpiel z książką lub obejrzenie meczu w ciszy i spokoju. Dzięki temu złotemu podziałowi każde z was będzie miało okazję do relaksu, a tym samym zregenerowania sił na kolejne wyzwania pracy zdalnej z dziećmi w domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*