Dobrze dobrane światło może dopełnić każde wnętrze. Trzeba montować je uważnie, by uniknąć niechcianych efektów. Podpowiadamy, jak dopasować wielkość i rozmieszczenie źródeł światła, aby współgrały z Twoim pomieszczeniem.
Przy kupowaniu żarówek musisz zwrócić uwagę na temperaturę ich barwy. Kiedy będziesz rozmieszczać swoje źródła światła, nie zapominaj, jak ważną rolę odgrywają Kelwiny przy kreowaniu stylu pokoju. Ciepłe światło o temperaturze barwowej 2200–3500 K najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu. Sprawi, że Twoje pomieszczenie będzie przytulniejsze i będzie sprawiać wrażenie nieco mniejszego. Światło zimne, w granicach 4600–11000 K, wpasuje się w miejscach, które potrzebują silnego oświetlenia. Jeśli odpowiednio je ustawisz, powiększysz lub pomniejszysz optycznie swoje mieszkanie.
Przy wyborze żarówek kluczowe jest także zwrócenie uwagi na natężenie światła. Gęstość promieni jest ważna przy rozmieszczaniu lamp w pomieszczeniu. Przy kupowaniu zwracaj więc uwagę na liczbę luksów. Żarówki o wyższych wartościach dobrze będzie umieścić w miejscach, które chcesz intensywnie rozświetlić, a te o niższych sprawdzą się jako miękkie, dodatkowe oświetlenie.
Wydajność emisji światła jest kluczowa przy rozmieszczaniu lamp. W tej kwestii należy przede wszystkim zwrócić uwagę na strumień świetlny, który jest podawany w lumenach. Im większa ich liczba, tym więcej światła będzie emitować jedna żarówka.
Przed zakupem i rozpoczęciem rozmieszczania swoich lamp, polecamy Ci zastanowić się, jaka jest charakterystyka pomieszczenia, które urządzasz. Salon często służy do spotkań przy stole, ale też oglądania filmów. Tym samym przyda Ci się kilka źródeł światła o nieco innym rodzaju. Jako ogólne oświetlenie sprawdzi się duża lampa, umieszczona nad blatem. Dodatkowym światłem, które będzie wykorzystywane przy specjalnych okazjach, może być ciepła żarówka o niskim natężeniu. Świetnie sprawdzi się ono podczas wieczornego oglądania telewizji.
Jeśli wciąż uważasz, że pokój jest zbyt ciemny, możesz dokupić lampy podłogowe. Poleca się przede wszystkim modele o wysokości około 1,5 m. Również ścienne lampy świetnie radzą sobie jako rodzaj dodatku do wnętrza. Kinkiety to najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy nie masz miejsca na podłodze. Jeśli strumień światła będzie skierowany ku górze, Twoje pomieszczenie będzie wydawać się optycznie większe. Ten rodzaj lamp sprawdzi się w słabiej oświetlonych miejscach.
Przy rozmieszczaniu świateł w kuchni weź pod uwagę ustawienie swojego blatu. Chcemy oczywiście, żeby lampy jak najlepiej go rozświetlały, ale trzeba pamiętać przy tym, że łatwo jest je zasłonić ciałem. Tym samym przyda Ci się kilka źródeł światła, które będą rozjaśniać blat z każdej strony. Sprawdzą się tutaj podłużne zestawy lamp do rozwieszania nad blatem. Jeśli światło będzie docierać z kilku miejsc, trudniej będzie je zasłonić. Weź pod uwagę, że takie lampy wcale nie muszą być duże. Najważniejsze jest jednak, by dobrze je nakierować.
Zdj. główne: Patrick Schneider/unsplash.com
Ciekawą opcją są również różne neony i lampy LED.