Wprowadzanie nawet drobnych ekologicznych rozwiązań jest godne pochwały, ale czy wiesz, że możesz zastosować je do całego mieszkania? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak urządzić dom w stylu eko, uwzględniając ideę less waste i zero waste.
W ofercie wielu sklepów znajdują się meble wykonane w przyjazny naturze sposób i z naturalnych materiałów. Mogą pochodzić także z odzysku, pchlego targu lub… własnego domu. Wystarczy poddać je renowacji, aby przywrócić im estetyczny wygląd i funkcjonalność. Drewno, kamień, wiklina i rattan – oto surowce, które pomogą ci w stworzeniu ekologicznej aranżacji. Najkorzystniejszy efekt uzyskasz, wykorzystując je wszystkie – ich naturalne kolory i faktura same w sobie będą wyjątkową ozdobą mieszkania.
Miłośników stolarstwa, majsterkowania oraz DIY z pewnością ucieszy wiadomość, że wiele ekomebli mogą wykonać samodzielnie. Bardzo wiele możliwości dadzą im choćby palety – można z nich złożyć ramę do łóżka, stolik kawowy, półkę na książki, szafę czy skrzynkę. Naturalny materiał, minimalistyczny wygląd i prosta konstrukcja – wyposażenie z palet idealnie wpisze się w aranżację domu w stylu eko. W podobny sposób warto wykorzystać drewniane skrzynki.
Kochasz spoglądać na ogród za oknem, delektować się poranną herbatą na tarasie i wypoczywać w swoim małym, prywatnym arboretum? Jeśli tak, koniecznie zdecyduj się przenieść jak najwięcej roślin do swojego domu. Docenisz je nie tylko za zdrowsze, lepiej nawilżone powietrze, ale i za wyjątkowy, subtelny wygląd.
Przekonasz się też, że liście potrafią wyglądać równie efektownie, co kwiaty – jeśli nie bardziej. Monstera to wyjątkowo duża roślina, dzięki której do twojego mieszkania zawita nie ogród, a już prawdziwa dżungla. Jej rozłożyste liście wyglądają na dziurawe czy nawet powycinane, zagwarantują więc codzienny widok na piękne komorebi – promienie światła słonecznego subtelnie przenikającego przez liście.
>> Zobacz też: Tanie dekoracje na stół – inspiracje
Z kolei te u kalatei posiadają promieniście ułożone smugi o różnych kolorach, u maranty – czerwonofioletowe żyłki. Jeśli nadal pozostajesz zwolennikiem kwiatów, wybieraj te doniczkowe zamiast ciętych. Natura stworzyła już najpiękniejsze ozdoby – trzeba tylko umieć je zauważyć i dobrze pielęgnować.
Co oprócz roślin? Tak jak w przypadku mebli, ważne są materiały, z których wykonane będą dekoracje. W przypadku tych drugich zwróć uwagę na bambusowe, gliniane i ceramiczne oraz na takie tkaniny, jak wełna, len i bawełna. Nic tak nie gwarantuje przytulnego, domowego klimatu, jak miękkie koce i poduszki, szczególnie te uszyte metodą patchworku. Różnokolorowe, pozszywane skrawki będą wyglądały rustykalnie i wizualnie ocieplą wnętrze. Możesz zrobić z nich też śliczną przytulankę dla dziecka albo zabawkę dla kota.
Ze słoików uda ci się wyczarować klimatyczne lampiony, a z pomalowanych własnoręcznie puszek – doniczki na rośliny lub pojemniki na długopisy. Zrezygnuj z wyrzucania pudełek po butach, po odpowiednim udekorowaniu nadal sprawdzą się jako… właśnie pudełko.
O energooszczędnych żarówkach słyszał już chyba każdy. Znacznie mniej osób wie natomiast, jak może oszczędzać wodę (zbieranie deszczówki dla roślin również powinno być oczywiste). Perlator, bo o nim mowa, to mały pierścień z wbudowanym sitkiem, który montuje się na końcu wlewki kranu lub prysznica. Jego działanie polega na napowietrzaniu wody. Zmiany strumienia raczej nie zauważysz, ale tę na rachunkach z pewnością.
Używanie odkurzacza bezworkowego pozwoli na zmniejszenie ilości wyrzucanych śmieci. Jeśli wiele urządzeń w twoim domu jest zasilanych na baterie, zamiast nich używaj akumulatorków, które w razie potrzeby naładujesz w ładowarce. Energooszczędne: lodówka, pralka, kuchenka, piekarnik są zakupem naprawdę kosztownym, ale biorąc pod uwagę wiele lat ich używania – na pewno ekonomicznym.