Kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością ustanowienia hipoteki na danej nieruchomości, co jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla samego banku. W momencie, gdy spłacisz zobowiązanie, trzeb wykreślić określone informacje z księgi wieczystej. To właśnie wtedy przydaje się list mazalny. Czym dokładnie jest i jak uzyskać taki dokument?
W momencie spłacenia zobowiązania zabezpieczonego hipoteką istnieje konieczność usunięcia jej z księgi wieczystej. To właśnie wtedy przydaje się list mazalny, najczęściej wystawiany przez bank. Pozwala on na potwierdzenie, że właściciel nieruchomości spłacił kredyt i możliwe jest usunięcie zapisków o hipotece. Nie da się bowiem zrobić tego wyłącznie na podstawie ustnego zapewnienia kredytobiorcy. Urząd musi potwierdzić taką informację przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w księdze wieczystej.
List mazalny musi składać się z określonych informacji. Są to takie dane, jak:
List mazalny ma formę oficjalnego dokumentu, który najczęściej wystawia bank. Jest on wydawany wyłącznie w wersji papierowej. Następnie należy złożyć go w urzędzie odpowiedzialnym za aktualizowanie informacji w księgach wieczystych.
Więcej na temat listu mazalnego przeczytasz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/list-mazalny/.
Jak zdobyć list mazalny?
Aby otrzymać list mazalny, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Istnieją jednak banki, które wysyłają taki dokument automatycznie, bez dodatkowych działań kredytobiorcy. Warto więc upewnić się co do tej kwestii odpowiednio wcześnie. Wzór wniosku o wydanie listu mazalnego jest dostępny w internecie, dlatego w razie konieczności możesz szybko wypełnić stosowne dokumenty.
We wniosku o list mazalny konieczne jest jednak podanie najważniejszych informacji na temat zobowiązania i samej nieruchomości. Mowa tu m.in. o numerze księgi wieczystej. Konieczne jest podanie również adresu korespondencyjnego, na który zostanie wysłany list. Wniosek musi być podpisany i wysłany pocztą do placówki banku lub doniesiony osobiście. Im więcej ważnych informacji zawrzesz we wniosku, tym szybciej będzie trwał proces jego rozpatrywania. Na ogół jednak taki dokument można otrzymać już w ciągu kilku dni od momentu spłaty zobowiązania.
Przed wzięciem jakiegokolwiek kredytu warto jednak zapoznać się z wszystkimi ofertami dostępnymi na rynku. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że każdy bank ustanawia szczegóły proponowanych produktów samodzielnie, dlatego oprocentowanie może znacznie różnić się w zależności od przypadku. Obecnie istnieje opcja łatwego porównania dostępnych ofert z wykorzystaniem takich stron, jak finanse.rankomat.pl. Pozwalają one na błyskawiczne zestawienie aktualnych propozycji banków wraz z najważniejszymi szczegółami.
Fot. unsplash.com